Angínovník
Dnešní doba nejrůznějším nachlazením, chřipkám a dalším onemocněním přímo nahrává. Tak proč si doma nevypěstovat takovou malou přírodní lékárničku? Angínovník umí s mnoha nepříjemnými projevy pomoci. A v květináči ho zvládne opečovávat opravdu každý.
Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) pochází původně z tropů východní Asie. Je známý svými krásnými květy, jež obvykle nabídnou oranžovou barvu, zdobenou červenými flíčky či puntíky. Vzhledem se podobají liliím nebo kosatců a mohou vám vykvést i doma. Proto bývá angínovník (spíše tedy pod jménem Belamcanda) tak často vidět v květinářství.
Angínovník jako pokojová rostlina
Ale nenechte se mýlit, svůj jedinečný vzhled vám nenabídne jen ve chvíli, kdy ho zdobí květy. Ve skutečnosti je dekorativní po celý rok. Zalíbí se vám určitě jeho vějířovité listy a délkou až 45 centimetrů. Připomínají malé meče, ale bát se jich nemusíte. Ostré rozhodně nejsou.
Pokud budete mít to štěstí a angínovník vám vykvete, stane se tak v období od června až do září. Mladé rostlinky nabídnou jen několik málo kvítků, ovšem čím starší angínovník budete mít, tím bohatší a krásnější bude násada jeho květů. A jestliže se vám zadaří a z květů se vyvinou tobolky, budou také léčivé, stejně jako zbytek rostliny.
Kde a jak angínovník pěstovat
Pokud si tohoto léčivého krasavce chcete pořídit domů, najděte mu stanoviště, kde bude mít maximum sluníčka. Vyhovuje mu také sucho, ovšem rozhodně nemá rád letní úpal – ani zimní průvan, takže pozor na to. Je nenáročný, takže pokud květináč postavíte k oknům, do nichž svítí slunce, máte už napůl vyhráno.
A co dalšího potřebuje? Vystačíte si se zeminou pro pokojové rostliny. Zálivka stačí angínovníku přiměřená. Od jara až do podzimu zalévejte tak, aby hlína nikdy nevyschla. Také každé dva týdny přihnojujte. Ale ne hnojivem pro pokojové rostliny, vyberte hnojivo na bylinky, ze kterého se do pletiv angínovníku nedostanou žádné látky, které by vašemu zdraví mohly spíše uškodit než prospět. Na zimu pak zálivku o něco omezte.
Vyhovuje mu i letnění
Chcete-li angínovníku dopřát skutečně jen to nejlepší, zasaďte ho v létě na zahradu. Letnění má totiž opravu rád. Jednoduše zapusťte květináč do zkypřeného záhonu na slunném a suchém stanovišti. Opět zalévejte přiměřeně a přihnojujte. Angínovník opravdu, ale opravdu nemá rád přemokření.
Pokud máte zahradu v teplejším podnebí, případně jste schopni angínovníku poskytnout po celý rok chráněné stanoviště, klidně ho můžete venku ponechat i natrvalo. Bude lépe a více kvést. Ovšem tento způsob pěstování se hodí opravdu jen do teplých nížin. Ve všech ostatních případech je nutné angínovník na zimu vyrýt a uložit do studeného skleníku nebo zimní zahrady.
Jestliže se rozhodnete nechat angínovník na zahradě, počítejte s tím, že před příchodem prvních mrazíků kompletně opadá. Všechny síla přežívá v kořenech, proto je důkladně zakryjte chvojím a listím. Větve samotné příliš chránit nemusíte.
Co ještě vědět o pěstování angínovníku
Po odkvětu se často objevují tobolky se semeny. Ty na rostlině ponechte jen tehdy, chcete-li angínovník rozmnožit. Jinak jen rostlinu zbytečně vysilují. Angínovníky příští rok pokvetou méně, a dokonce může toto zanedbání péče ohrozit i jejich přezimování.
Jak se angínovník množí
Jestliže se vám povede semínka úspěšně dopěstovat, nenechávejte je mimo dění dlouho. Už v únoru (nejpozději na začátku března) je vysejte do pěstebního substrátu. Potřebují jen pokojovou teplotu a trochu vláhy. V takovém případě vám vyklíčí už za dva týdny. Rostou rychle, takže je už prvním rokem v druhé polovině května můžeme vysadit ven a v létě mnohdy tyto malé angínovníčky poprvé vykvetou. I když budou mít květů pro začátek jen opravdu málo.
Náš tip: Angínovník lze velmi dobře množit i dělením trsů.
Mohlo by vás zajímat:
- Léčivé účinky měsíčku lékařského
- Jak pěstovat hlívu ústřičnou
- Výhody rýmovníku
- Kontryhel měkký
- Pampeliškový med
Jak angínovník používat
Nejdříve se podívejme na účinné látky, které v této rostlině naleznete. Na prvním místě je určitě třeba jmenovat glykosidy. Dále angínovník čínský (Belamcanda chinensis) obsahuje také silice, třísloviny, saponiny, alkaloidy nebo flavonoidy. A pokud vás zajímají látky, které vám pomohou s léčbou zánětů v těle, pak je to určitě ectoridin a ectorigenin. Zmíněné glykosidy vám pak pomohou zbavit sliznice virů i bakterií. Působí totiž jako přírodní dezinfekce.
A nejlepší zprávou dne je, že není nutné tyto látky nijak aktivovat. Působí okamžitě. Například oblíbená kalísie vyžaduje nedříve uskladnění v chladu a následné naložení do alkoholu. Ale angínovník se bez těchto berliček v pohodě obejde.
Jednoduše stačí odlomit kus listu a pořádně ho rozžvýkat. Není nutné polykat. Jakmile vám v ústech zbude jenom kaše, vyplivněte ji. Nic víc není k použití angínovníku třeba. Preventivně je dobré žvýkat 1-2 kousky listů denně. Jestliže se potýkáte s nějakým onemocněním, zvyšte si dávku na 5-6 žvýkání denně. A užívat můžete angínovník klidně 14 dní.
Angínovník – v čem vám pomůže
Léčí zejména bolest v krku. Uplatní se i při zánětu dýchacích cest, zahlenění a samozřejmě i při nachlazení. Listy stačí žvýkat pouze půl minuty, déle není třeba.
Jak připravit čaj z angínovníku
Pokud se vám nechce žvýkat listy, připravte si čaj. Stačí pokrájet jednu čajovou lžičku listů a přelít je 200 ml horké vody. Po 15 minutách louhování pod pokličkou čaj z angínovníku přeceďte a použijte jako kloktadlo. Nepijeme ho! Pomůže vám především proti bolesti nebo zánětu v krku.