Bezchlorová dezinfekce bazénů
Existuje vůbec něco jako bazén bez chloru? Neznamená to, že plavete ve špinavé bažinaté vodě? Vůbec tomu tak není. Chlór bývá nejpoužívanějším dezinfekčním prostředkem, ale používat jej není jedinou možností, jak udržet bazénovou vodu průzračně čistou a bez bakterií.
Proč nepoužívat chlór?
Chlor je vysoce účinný dezinfekční prostředek používaný již řadu let k čištění vody v bazénu, díky kterému můžete plavat v bazénové vodě bez obav z kontaminantů nebo organismů, jako jsou řasy, které se ve vašem bazénu mohou utábořit.
Ale jako cokoli, chlór má i své stinné stránky. Spolu s některými důvody, proč byste měli uvažovat o alternativách chlóru v bazénu, jste možná slyšeli několik mýtů. Právě teď si tyto mýty přiblížíme, některé z nich vymýtíme a uvedeme na pravou míru.
– Jste alergičtí na chlor –
- To není pravda. Nemůžete být alergičtí na chlór, ale můžete být na něj citliví. Citlivost na chlór se projevuje jako dráždivá dermatitida, která může připomínat chemické popáleniny. A pokud již máte dermatitidu, chlór ji může zhoršit.
Pokud trpíte astmatem nebo jinou nemocí dýchacích cest, může chlór dráždit vaše plíce a zhoršit váš stav. I když na něj ve skutečnosti nemusíte být alergičtí, chlor může být stále vysoce dráždivou chemikálií, které se musíte vyhnout. Mnohdy je navíc tato citlivost získaná – tzn. čím více se jeho dráždivým účinkům vystavujete, tím pravděpodobněji ke vzniku přecitlivělosti dojde. A jakmile jednou propukne, už se jí obvykle nikdy nezbavíte. Naopak – její projevy se zhoršují.
– Nesnášíte vůni chlóru –
- Správně chlorovaný bazén nemá nijak silnou vůni. Ta vůně, kterou jste si vždy spojili s chlorem, jsou ve skutečnosti chloraminy. Když se do vody v bazénu dostane amoniak obsažený v tělesném odpadu, jako je pot a moč, chlór jej napadne jako kontaminující látku. Tyto dvě chemikálie se spojí a výsledná chemická reakce vytvoří chloraminy.
Tyto chemické sloučeniny se hromadí ve vodě a ve vzduchu nad vodou, což je to, co cítíte. To také znamená, že množství chlóru ve vodě bylo sníženo, protože bojovalo s kontaminujícími látkami. Chloraminy dráždí oči, pokožku a dýchací cesty. Jsou také důvodem, proč mohou být vaše oči zarudlé, pokud jste je otevřeli pod vodou. Zarudnutí očí nebylo způsobeno chlorem, ale chloraminy.
Přechod na bazén bez obsahu chlóru znamená, že si s těmito škodlivými chemikáliemi nebudete muset dělat starosti. A přitom nebude nijak ohrožena čistota vody ve vašem koupacím království. Vůbec to tedy neznamená, že pokud není bazénová chemie cítit, tak ani „nepracuje.“ Ba právě naopak. O kvalitně působících přípravcích obvykle ani nevíte.
– Chlor může produkovat škodlivé plyny –
- Pravda. Volný chlór ve vodě okysličuje a hubí mikroorganizmy, ale současně reaguje i s dalšími látkami a vytváří jedovaté sloučeniny. Pokud jste tak dosud neučinili, přečtěte si výše uvedenou část o chloraminech.
– Chlor není vůči slunečnímu záření odolný –
- Pravda. To je velká nevýhoda venkovních bazénů. Ultrafialové světlo způsobuje rozklad chloru, což snižuje jeho schopnost dezinfikovat vodu. Proto můžete raději použít stabilizovaný chlor nebo přidat stabilizátor, jako je např. kyselina kyanurová, abyste zabránili příliš rychlému odbourávání chloru.
Používání dvou chemikálií k dezinfekci vody zvyšuje vaše náklady na údržbu bazénu a na konci koupací sezony se tak nejspíš nebudete stačit divit. Opět vám může pomoci přechod na bezchlorovou dezinfekci.
– Chlor může být škodlivý pro vaši pokožku a vlasy –
- Pravda. Chlór může opravdu vysušit vaší pokožku a může způsobit také lámání vlasů. Pokud je ve vodě obsažena měď, může ji chlór zoxidovat, a proto lidem vlasy v bazénu zezelenají. Chlor může také odbarvit vaše plavky a oslabit vlákna. Proto musíte plavky po plavání vždy důkladně opláchnout.
– Chlor může poškozovat některé materiály –
- Ano, to je bohužel pravda. Chemická reakce, která díky jeho přítomnosti probíhá, může zkrátit život všem kovovým částem bazénu (kupříkladu schůdkům), ale třeba i vašim plavkám nebo oblíbeným vodním hračkám a pomůckám. Vždy je proto třeba minimalizovat kontakt s chlorovanou vodou na minimum a poté vše pečlivě omýt proudem čisté studené vody. Pokud se vám ovšem do tohoto postupu nechce (což je v mnoha případech pochopitelné), bude pro vás přechod na bezchlorovou dezinfekci velmi vítaným ulehčením.
Je na místě také připomenout, že bezchlorové dezinfekce vám nabídnou vysokou šetrnost – a to ke všem formám známého života. Od rostlin, přes zvířata až po lidi (a to včetně nejmenších miminek). Při potápění v chlorovaném bazénu vás tedy nebudou štípat oči, a přitom získáte spolehlivou ochranu proti všem virům, řasám i bakteriím. A to včetně těch nejodolnějších a nejnebezpečnějších, jako je například TBC, Stafylokokus aureus, Aenovirus, Poliovirus apod. A neuškodí ani přírodním materiálům, jako je kupříkladu dřevo. Máte zahradu vystavenu v souladu s přírodou a snažíte se o její maximální ekologickou harmonizaci? Klidně bazén obestavte dřevěným chodníkem – bezchlorová dezinfekce mu zaručeně nijak neublíží.
Pokud vás některé z těchto důvodů přesvědčily o škodlivosti chloru, můžete zvážit přechod na čištění bazénu bez přidávání chloru. Možností je totiž celá řada a zcela jistě si z nich vyberete i vy.
Alternativy chlóru
Bromová dezinfekce
Brom je pravděpodobně nejběžnější alternativou chlóru. Výhodou bromové dezinfekce je především její účinnost v teplé vodě, kdy při vyšších teplotách brom udrží vodu čistou (hodí se zejména u menších bazénů a vířivek). Jediná nevýhoda bromu je, že mu trvá déle, než zneškodní kontaminující látky. Bromem lze chlor zcela nahradit, stačí jen dodržet způsobu použití uvedený v návodu a soustředit se na jeho pravidelnou výměnu či obnovu.
Bromová dezinfekce dokáže velmi účinně předejít nežádoucím jevům ve vašem bazénu, jako je například výskyt řas nebo zákal během horkých dní. Vaše zdraví navíc nijak neohrožuje a vodní radovánky si tak můžete užívat bez potíží i s dětmi nebo se zvířaty.
Dezinfekce ozonem
Ozonizační technologie zaručuje zdravé prostředí pro koupání i nižší náklady na provoz. Je velmi moderní, a tudíž i široce dostupná. Dejte si však pozor na její kvalitu. Ozon může zabíjet bakterie a jiné kontaminanty bez jakékoli chemické pomoci a poskytuje mnohonásobně vyšší účinnost vůči bakteriím než chlor. Ozon má dokonce blahodárné účinky na zdravotní stav koupajících, což je jeden z důvodů, proč se používá v rehabilitačních zařízeních k léčbě kožních nemocí či zánětů. Proč si tedy něco takového nedopřát i doma, když je to tak snadné?
Dezinfekce ozonem se velmi snadno použitá – stačí jen vsadit na její správnou variantu. Naším tipem jsou rozhodně kyslíkové tablety. Jednoduše doměříte jejich vhodný počet podle objemu vody ve vašem bazénu a můžete si užívat ničím nerušených benefitů. Jsou vhodné jak do nadzemních a zapuštěných bazénů, tak i do vířivek.
Velmi důležité je však upravit parametry vody tak, aby v nich mohla ozonizace nerušeně proběhnout a nic nestálo její účinnosti v cestě. Toho docílíte snadno. Stačí zjistit pH vody (v obchodech jsou k dostání levné lakmusové papírky). Musí se pohybovat v hodnotách 6,8-7,2 pH. Pokud tomu tak není, použijte nejdříve vhodné prostředky pro úpravu vody a teprve při dosažení žádoucího výsledku použijte tablety. Jedině tak bude zaručena jejich maximální účinnost.
Hodnotu vody však kontrolujte i nadále. Chcete-li mít 100% jistotu správné účinnosti ozonizace, pak k tomuto kroku přistupte nejméně 2x do týdne. A stejným způsobem měřte i hodnoty kyslíku ve vodě (k tomu je zapotřebí speciální tester). Ozonizaci je třeba doplnit ve chvíli, kdy obsah tohoto plynu klesne ve vodním prostředí pod předem určenou hranici (o všem se informujte na obalu výrobku, testery však bývá nutné pořídit zvlášť).
Měli byste vědět: některé druhy tablet vyžadují i speciální aktivační přípravky, obvykle samozřejmě od stejného výrobce. Jejich cena nebývá vysoká, ovšem mnohem spíše nám hrozí riziko, že na ně při nákupu jednoduše zapomeneme a na plnohodnotnou dezinfekci bazénu tak budeme muset čekat. Vždy si proto před nákupem pečlivě pročtěte návod k použití.
Minerální dezinfekční prostředky
Pokud chcete, aby byl váš bazén trochu ekologičtější, zvažte minerální dezinfekci vody ve vašem bazénu. Přírodní minerální dezinfekční prostředky uvolňují do bazénu ionty stříbra a mědi, které ničí bakterie a čistí vodu. Protože tyto kovy jsou přirozeně přítomné prvky, jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí než chlor či jiné chemikálie. Jde o stejný způsob dezinfekce, jaký známe kupříkladu při přípravě domácí kosmetiky. Nabízí dlouholetou prověřenost a zcela bezpečné použití.
Použít lze také dezinfekci, založenou na bázi peroxidu a stříbra. Ta může posloužit nejenom jako pravidelná pomoc pro váš čistý bazén, ale i jako nárazová (šoková) terapie pro silně znečištěnou vodu, kterou byste běžnými způsoby dostávaly „do pořádku“ velmi, velmi dlouho.
Přechod na bezchlórovou dezinfekci
Toto není proces na jednu noc. Pokud jste jako dezinfekční prostředek používali chlór, budete muset před zavedením jakéhokoli jiného dezinfekčního prostředku umožnit jeho úplné vyprchání. Nejlepší čas na přechod na některou z těchto alternativ chlóru je na jaře, když poprvé otevřete bazén. Chlór se přirozeně během zimy rozptýlil a vy můžete začít s novým dezinfekčním prostředkem.
Dávkování tablet bude stejné, jako v případě použití chlorové dezinfekce. Jednoduše je nasypte do skimmeru a nechte působit. A stejně lze použít i tekuté prostředky. Vždy je však třeba dbát maximální opatrnosti a dávat pozor na to, aby se kapky dezinfekce nerozstříkly okolo. Rozhodně by se neměly dostat do kontaktu s pokožkou nebo očima. Pokud se vám to přece jen stane, rychle zasažené místo ošetřete proudem čisté vody a v případě potíží vyhledejte lékaře.
Nemusíte tedy nutně měnit všechnu vodu v bazénu (tedy za předpokladu, že jste si na zimu dali práci s jeho pečlivým zakrytím a uzavřením). Bez ohledu na to, jakou alternativu chlóru si pro svůj bazén vyberete, pečlivě si přečtěte a dodržujte pokyny výrobce. Pokud jste nový dezinfekční prostředek nikdy předtím nepoužívali, jeho používání si nastudujte.
A pokud s tímto typem údržby bazénu teprve začínáte, doporučujeme vsadit na cenově výhodné startovací sety a sady. Získáte tak vše potřebné v jenom balení a za opravdu skvělou cenu. Později můžete přikupovat již jednotlivé komponenty podle potřeby.