Léčivé účinky měsíčku lékařského

Hodnocení

Léčivé účinky měsíčku lékařského

Zjistěte více o protizánětlivých a antimikrobiálních účincích této byliny. Měsíček lékařský, známý pod latinským názvem Calendula officinalis, je rostlina, která se v průběhu historie používala k léčbě mnoha různých onemocnění, a to zejména těch, která postihují kůži. Tato rostlina se pyšní nádherným bohatým oranžovožlutým květem, který je zdrojem blahodárných účinků.

Barevné lístky jsou bohaté na flavonoidy – přirozeně se vyskytující sloučeniny nacházející se v zelenině a ovoci – u nichž bylo prokázáno, že vykazují protizánětlivé, antitrombogenní, antidiabetické, a neuroprotektivní účinky, kdy potlačují zánětlivý mechanismus několika různými metabolickými cestami.

Výskyt měsíčku lékařského

Měsíček lékařský spadá do rodu Asteraceae/Compositae a do řádu Asterales. Podle USDA byla původní země výskytu této rostliny Kanada spolu s níže položenými čtyřiceti státy USA. Měsíček je jednoletá rostlina, který se poměrně snadno pěstuje ve středně plodné a dobře odvodněné půdě na přímém slunci. Může být zasazena do květinových záhonů, chatových zahrad, květináčů či truhlíků. Voňavé listy rostliny lákají motýly a okvětní lístky lze konzumovat a používat při vaření.

Měsíčkový olej se vyrábí vyluhováním květů v oleji, jako je například olivový či kokosový olej. Olej lze následně použít samostatně nebo jako přísada do mastí, balzámů či krémů. Měsíček lékařský může být použit také jako čaj nebo být zpracován ve formě tinktury či tobolek/kapslí. Tato rostlina má také dekorativní využití, kdy je používána při floristických expozicích a do vonných směsí, tzv. potpourri. Dejte si pozor a nezaměňte měsíček lékařský s okrasnými měsíčky rodu Tagetes, které se běžně pěstují v zeleninových zahradách.

Zdravotní benefity měsíčku lékařského

Měsíček lékařský se používá k léčbě různých onemocnění postihujících pokožku, infekcí a plísní. Výzkumy naznačují, že může být účinný při léčbě ran, vaginálních kvasinkových infekcí a dalších kožních onemocnění. Používá se také jako tlumič bolesti a působí protizánětlivě. Rovněž se používá při léčbě rakoviny – konkrétně k tlumení vedlejších účinků související s léčbou (jako je radiace).

Některé výzkumy naznačují, že měsíček lékařský může být po zpracování užíván jako opalovací krém. Jiní ho používají jednoduše jako tělový krém.

Přestože existují výzkumy naznačující pozitivní účinky této rostliny, dlouhodobé užívání doposud nebylo studováno, přičemž jsou navrhnuty další výzkumy zabývající se touto otázkou. Před zahájením jakékoli léčby nebo používání měsíčku lékařského jako doplňku se poraďte se svým lékařem.

Jak to funguje

Aktivní složky obsažené v květu měsíčku jsou přirozeně se vyskytující chemikálie, jako jsou triterpenové saponiny (glykosidy kyseliny oleanolové), triterpenové alkoholy (α-, β-amyriny, faradiol) a flavonoidy (kvercetin a isorhamnetin). Předpokládá se, že fotoprotektivní účinek topických gelových formulací je spojen se zlepšením syntézy kolagenu v sub-epidermální pojivové tkáni. Předpokládá se, že tyto chemické látky obsažené v měsíčku zvyšují nárůst nové tkáně při hojení ran a snižují zánět.

Měsíček lékařský a rány a vředy

Studie na zvířatech ukázaly vztah mezi používáním měsíčku lékařského a hojení ran. Má tato rostlina ale pozitivní vliv na hojení ran i u lidí? Nedávná studie publikovaná v časopise The Journal of Family Medicine a Primary Care zkoumala účinnost nanášení měsíčkové masti na jizvy po císařském řezu u 72 žen.

Výzkumníci zjistili, že ve srovnání se standartní nemocniční léčbou se ženám léčeným měsíčkovou mastí hojily rány rychleji, přičemž řezy byly díky používání masti méně načervenalé a méně oteklé.

Ve studii z roku 2016 publikované v časopise Journal of Wound Care vědci použili extrakt z měsíčku lékařského u lidí s vředy na nohou. Výsledky ukázaly, že lidé léčení měsíčkem dosáhli 7,4% „rychlosti hojení za týden“, na rozdíl od pouhých 1,7% u kontrolní skupiny. Kromě toho vědci uvedli: „Během léčby extraktem z měsíčku lékařského nebyly zpozorovány žádné nežádoucí účinky.“

Dřívější výzkumy ukazují, že užívání měsíčkového spreje ve spojení se standartní péčí a hygienou může zabránit infekcím a snížit zápach u lidí s dlouhodobými vředy na nohou způsobenými cukrovkou.

Ekzémy, vyrážky a další kožní onemocnění

Měsíček lékařský je hojně prodáván při léčbě ekzémů a dermatitid; studie zkoumající vliv měsíčku na léčbu ekzémů a dermatitidy je však omezený. Vzhledem k tomu, že tato rostlina má protizánětlivé vlastnosti, může její aplikace na kožní poškození snížit zánět. Neexistují však žádné reálné klinické důkazy, které by podpořily používání měsíčku při léčbě ekzému.

Pro malé děti s těžkým ekzémem může být měsíček lékařský dokonce dráždivý, zvláště pokud se v rodině nachází alergie na ambrózii, sedmikrásky, měsíček nebo jakoukoli jinou odrůdu rostlin.

Nanášení měsíčkových krémů na vyrážky způsobené používáním plen může být účinné ve srovnání s některými způsoby léčby, jako je například léčba gelem z aloe vera. Výzkum však naznačuje, že měsíček lékařský je méně účinný než roztok bentonitu. Vědci zjistili, že u skupiny kojenců léčených pomocí bentonitu se 88% poškození začalo zlepšovat během prvních šesti hodin, zatímco tato míra byla ve skupině kojenců léčených měsíčkem pouhých 54%.

Měsíček lékařský Bakteriální vaginóza a vaginální kvasinková infekce

Vědci srovnávali použití měsíčkové masti s metronidazolem (běžný lék používaný k léčbě bakteriální vaginózy) u 80 žen, u kterých byla diagnostikována bakteriální vaginóza. Zjistili, že po jednom týdnu intervence byly obě skupiny žen vyléčeny z bakteriální vaginózy a žádná z nich neměla žádné vedlejší účinky.

Došli k závěru, že pro ty ženy, které by se chtěly vyhnout užívání léků k léčbě bakteriální vaginózy, může být schůdnou alternativou mast s extraktem z měsíčku lékařského. Pokud jde o účinnost při léčbě kvasinkových infekcí, jedna studie publikovaná v časopise Women and Health zjistila, že krém z měsíčku lékařského byl účinný při léčbě vaginálních kvasinkových infekcí, ale měl opožděný účinek ve srovnání se standardní léčbou (např. Clotrimazolem).

Ačkoli existují tvrzení, že měsíček lze použít k léčbě vedlejších příznaků menstruace, chybí další důkaz, který by toto tvrzení potvrzoval.

Krém z měsíčku lékařského jako přípravek na opalování

Účinnost měsíčkového krému jako opalovacího krému byla testována in vitro (např. ve zkumavce). Myšlenkou této studie je, že vlastnosti měsíčku jako buněčného „omlazovače“ mohou také fungovat při opalování. V této oblasti je třeba provést další výzkum. Proto je rozumné používat pro ochranu proti UV záření schválený opalovací krém.

Radiační dermatitida

Existuje smíšený výzkum zabývající se otázkou, zda může aplikování měsíčku na kůži snížit radiační dermatitidu (podráždění kůže) po radiační terapii. Měsíček lékařský působí možná lépe než vazelína, ale pro zjištění úplných výsledků je třeba provést další výzkumy.

Možné nežádoucí účinky

Lidé alergičtí na ambróziu, sedmikrásky, měsíček nebo rostliny z čeledi Asteraceae / Compositae by neměli měsíček lékařský v jakékoliv podobě používat. Mohlo by to způsobit alergickou reakci.
Těhotné nebo kojící ženy by se také měly měsíčku vyhýbat, protože požití měsíčku může ovlivnit hladinu hormonů a vyvolat menstruaci. Každý, kdo užívá léky nebo má naplánovanou operaci, by měl nejprve projednat použití měsíčku se svým lékařem.

Dávkování a příprava měsíčku lékařského

Je těžké určit obecnou dávku užívání této rostliny. V závislosti na formě použití a na tom, pro co ji používáte, se dávka měsíčku bude lišit. Před zahájením užívání jakéhokoli nového suplementu se nejdříve zeptejte svého lékaře a ujistěte se, že daný přípravek můžete užívat.

Pokud se rozhodnete si vlastní rostlinu měsíčku lékařského vypěstovat, můžete tak sušením okvětních lístků čerpat jejích blahodárných účinků. Sušené květy lze použít jako čaj nebo k výrobě olejů. Pokud připravujete čaj, můžete použít i čerstvé květiny. Postup k přípravě čaje je následující:

  • přiveďte vodu k varu

  • přidejte sušené květiny (většina lidí používá dvě čajové lžičky) do konvice na čaj

  • zalijte je horkou vodou a nechejte 10 minut luhovat

  • přidejte jakoukoliv příchuť, jako je například skořice, vanilka, med atd.

Skladování měsíčku lékařského

Měsíček lékařský v jakékoliv jeho formě skladujte na suchém a tmavém místě. V případě, že jste produkt z měsíčku lékařského zakoupili v obchodě, zkontrolujte datum expirace. Pokud chcete skladovat květy rostliny, použijte vzduchotěsnou nádobu. V případě, že jste vyrobili olej, tinkturu nebo krém, nezapomeňte je také skladovat ve vzduchotěsné nádobě a uchovávat na chladném a suchém místě.

Na co dávat pozor

Je důležité si vybírat produkty od spolehlivého a certifikovaného zdroje. V opačném případě se vám do rukou může dostat produkt, který je znehodnocený a do kterého mohou být přidány různé chemikálie.

Namísto nákupu produktů z měsíčku si můžete vypěstovat svou vlastní rostlinu doma. Můžete tak využít květy měsíčků k výrobě domácích čajů a olejů.

Doplňující otázky

Jsou okvětní lístky měsíčku lékařského jedlé?

  • Ano, květy měsíčku jsou opravdu jedlé. Někteří lidé je dokonce používají jako ozdobu jídel. Chuť květů je mírně nasládlá a trpká chuť.

Používá se měsíček lékařský v kosmetických přípravcích?

  • Ano, květy se používají jako barviva a olej z měsíčku může být obsažen v parfémech.

Může se měsíček lékařský použít jako barvivo pro barvení látek?

  • Ano, používá se jako přírodní žluté barvivo k barvení vlny a jiného oblečení.

Měsíček lékařský shrnující informace

Calendula officinalis je rostlina, která se používá k léčbě různých onemocnění. Většina dosavadních výzkumů poukazuje na blahodárné účinky měsíčku, zejména při léčbě kožních onemocnění. Díky jeho protizánětlivým vlastnostem je účinný např. při hojení ran. Z měsíčku lékařského lze vyrobit krémy, balzámy, oleje nebo lze květy jednoduše vysušit a použít jako čaj.

Pamatujte před použitím byste se měli poradit se svým lékařem. Lidé, kteří jsou alergičtí na ambróziu, sedmikrásky, měsíček nebo rostliny z čeledi Asteraceae / Compositae, by se měli měsíčku lékařskému raději vyhýbat.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *