Jak si vybrat a položit vinylovou podlahu
Jak si vybrat a položit vinylovou podlahu
Zjistěte, jak si vybrat vinylovou podlahu, která je ideální volbou pro jakýkoliv rozpočet a prostor.
Pokroky v technologii a tisku znamenají, že vinylové podlahy mohou nyní konkurovat jiným druhům podlah, včetně přírodních materiálů, jako jsou masivní dřevo, pravý kámen a keramické a porcelánové dlaždice, pokud jde o vzhled a strukturu. Vinylová podlaha je však populární zejména díky své dlouhé životnosti, odolnosti proti poškrábání a snadnému čištění.
Stejně jako vysoce izolační materiál pro teplo i zvuk, vinyl je vedle laminátu jedním z nejdostupnějších materiálů, ze kterých se podlahy dělají. K dispozici je navíc v široké škále vzorů, takže téměř určitě najdete styl, který vyhovuje vašemu prostoru a stylu.
Jaký je váš rozpočet na podlahu?
V průměru stojí vinylová podlaha mezi 380 Kč za m² a 420 Kč za m². Je možné utratit i více, pokud si vyberete možnost zhotovení na míru, ale záleží to na vašich vlastních preferencích, kvalitě materiálu a detailech, které požadujete.
Je také možné zakoupit vinyl za pouhých 150 Kč za m² nebo méně, ale zjistíte, že některé z tenčích možností nebudou tak pohodlné pod nohama.
Kolik vinylu potřebujete?
Množství vinylu, které potřebujete, závisí na velikosti místnosti, ve které se nacházíte, a na formátu dlaždic, které si vyberete. Změřte délku a šířku místnosti a poté je vynásobte. Například:
Pokud váš pokoj měří 5m x 5m, plocha vašeho pokoje je 25m² a budete potřebovat 25 m² vinylové podlahy. Většina dodavatelů podlah zobrazí, kolik metrů čtverečních zabalí balík podlahových krytin. Vždy kupte 10 procent navíc, jen v případě, že jsou dlaždice poškozené, popřípadě můžete oněch 10 % využít po nějakém čase na výměnu opotřebovaných dlaždic, pokud to budete někdy potřebovat.
Z čeho je vinyl vyroben?
Vinyl se může lišit v designu, tloušťce a kvalitě, ale v zásadě je vyroben z PVC (polyvinylchloridu), ačkoli jiné přísady, jako jsou pigmenty a plniva, jsou často zahrnuty do různých výrobních procesů a složení materiálů. Je zakončena vrstvou proti opotřebení a u vysoce lesklých konstrukcí je na konci přidán polyuretanový povlak.
Jak správně položit vinylovou podlahu?
Montáž vinylové podlahy závisí na typu vinylu a tvaru místnosti. Některé typy vyžadují k instalaci lepidla, zatímco jiné přicházejí s odlepitelnou lepivou podložkou nebo spolu zaskakují jako laminátové desky.
Stejně jako u většiny typů podlah získáte lepší povrchovou úpravu, pokud je profesionálně položena, ale pokud jste kompetentní v oboru kutilství, možná budete chtít zkusit položit podlahu sami. Nezapomeňte však, že s dlaždicemi nebo prkny bude mnohem jednodušší práce než s válcovanou podlahou.
Do jakých místnosti si pořídit vinylovou podlahu?
Díky trvanlivosti vinylu a voděodolnosti může být položen prakticky v jakékoliv místnosti domu, včetně kuchyní a koupelen, i když není úplně vhodný do vlhkých místností. Vinylová podlaha je obzvláště vhodná pro rušné rodinné koupelny, protože ji lze bez problémů namontovat, ale ujistěte se, že vybraný design je odolný proti skluzu.
Vinyl může být připevněn na jakýkoliv povrch, pokud je hladký a plochý, může být tedy nutné před položením vyrovnat podklad, aby vinyl nevykazoval žádné zvlnění. Pokud je vaše podlaha betonová, můžete nejprve položit vrstvu potěru.
Vinylová podlaha s podlahovým vytápěním
Většina vinylů je vhodná pro podlahové vytápění, ale zkontrolujte, zda je maximální teplota podlahy doporučená výrobcem a zda je kompatibilní s vaším podlahovým vytápěním. Vinyl se zahřeje a ochladí rychleji než kámen a dřevo.
Vinyl podléhá omezení teploty v horním patře na 27 ° C, které je ovládáno termostatem. Takže při zvažování instalace podlahového vytápění s vinylovou podlahou musíte získat výpočet tepelné ztráty, aby se zajistilo, že podlahové vytápění splňuje požadavky na teplo v místnosti.
Při instalaci elektrických podlahových topných systémů musí termostat namontovat certifikovaný elektrikář a provést všechna elektrická připojení. U systémů založených na vodě budete potřebovat instalatéra a elektrikáře, který zajistí konečné připojení.
Pokud jde o elektrické systémy, vinylové podlahy mohou být instalovány buď jako plovoucí podlaha nebo jako lepená podlahová úprava. Pokud se má vinylová podlaha vznášet, bude nainstalována s izolovanou podšívkou a dvojitým překrytím s výjimkou mokré místnosti nebo koupelny, kde se nesmí používat dvojité překryvné desky, protože nejsou vhodné pro mokré oblasti.
V případě instalace pro mokré oblasti je třeba použít vinyl s topným tělesem pod dlaždice namísto fóliového topení. Vyhřívání pod dlaždicí musí být nahoře pokryto latexovým potěrem nebo samonivelační hmotou minimálně 10 mm. Vinylová podlaha je pak přilepena k této základně.
Je třeba poznamenat, že jakékoliv lepidlo použité na připevnění podlahy musí být vhodné pro použití s podlahovým vytápěním, proto si toto před zakoupením lepidla zkontrolujte. Také byste měli vždy zkontrolovat u výrobce podlah, zda je podlaha vhodná pro použití se systémem podlahového vytápění.
Jak mýt vinylovou podlahu?
Výhodou vinylu je to, že je snadný na údržbu. Nicméně i když je vinyl odolný proti poškrábání, nečistoty a úlomky mohou způsobit poškrábání, pokud jim dovolíte nahromadit se. Proto by měla být podlaha pravidelně zametána měkkým koštětem a vytírána teplou mýdlovou vodou nebo doporučeným čisticím prostředkem na podlahy. Nikdy nepoužívejte žádné abrazivní prostředky. Podívejte se na naši nabídku nejlepších mopů pro čištění tvrdých podlah.