5 efektivních způsobů, jak držet klíšťata dál od vaší zahrady

Rate this post

Vyzkoušejte tyto jednoduché způsoby, jak držet nebezpečná klíšťata mimo váš pozemek. Klíšťata jsou oškliví malí tvorové. Nejen, že je vaše krev na prvním místě v jejich jídelníčku, ale při sání mohou přenášet lymskou boreliózu a přivodit vám tak nemalé zdravotní problémy. Tato infekce může způsobit bolest hlavy, horečku a další nepříjemné příznaky. Bez správné léčby lymské boreliózy může onemocnění trvat řadu let s širokou škálou vedlejších účinků, od bolesti kloubů a problémů s pamětí až po záchvaty paniky a kyselý reflux, tvrdí Mezinárodní společnost pro lymskou boreliózu a přidružené nemoci.

Je dobré vědět, jak se vyhnout klíšťatům v lese, ale co doma na vaší zahradě? Zatímco se někteří obracejí k chemickým zásahům, aby zabránili rozšiřování klíšťat na jejich pozemku, existují také přírodní odpuzovače klíšťat, které vám pomohou chránit vaši zahradu, a tedy i vás.

5 efektivních způsobů, jak držet klíšťata dál od vaší zahrady

Sekejte trávník

Začněte tím, že se zbavíte vysoké trávy, abyste eliminovali oblíbená místa pro shlukování klíšťat, a trávník pravidelně sekejte. Měl by být opravdu nízký. Jedině ve chvíli, kdy slunce pronikne až ke kořenům ztratí klíšťata přirozené podmínky k životu. Potřebují totiž vlhkost, bez ní velmi brzy uhynou. Musíte si tedy v zásadě vybrat mezi krásným svěže zeleným trávníkem a zahradou bez klíšťat. Pokud ovšem máte na zahradě malé děti nebo třeba domácí mazlíčky, pak jde o volbu vcelku jasnou.

Posečenou trávu a listí neházejte do odpadu, ale přidejte je do kompostéru. Výsledný kompost pak můžete použít jako přírodní hnojivo. A nebojte se, v již posekané trávě se klíšťata rozhodně rozmnožit nemohou. Ani žádní jiní parazité.

Olemujte váš trávník štěrkem

Klíšťata nerada procházejí cestami lemovanými dřevní štěpkou nebo štěrkem. Představte si, že byste chodili po skle – to by vám také nebylo příjemné. Umístěte kolem trávníků a mezi zalesněné zóny cestičky se štěrkem nebo dřevní štěpkou, abyste zabránili příchodu klíšťat na váš pozemek.

Zapomeňte na proto rozsáhlé plochy anglického trávníku. Ty jsou pro klíšťata doslova pozvánkou do vaší zahrady. Ale pokud jim z pobytu u vás uděláte tak trochu překážkovou dráhu, velmi rychle se od vás odstěhují. Nezapomeňte ovšem tyto cestičky a překážky obnovovat po každém větším dešti nebo větru. Velmi rychle se totiž dokáží znehodnotit. To samozřejmě neplatí kupříkladu pro široký pás z hrubšího štěrku. Takové však nevypadají dobře po celé zahradě, dávejte je tedy jenom tam, kde to bude nezbytné nebo esteticky přijatelné.

Byla by totiž škoda si jen kvůli klíšťatům udělat ze zahrady nevzhledný prostor, na kterém svůj čas nebudete chtít trávit ani omylem. Nebo ano?

5 efektivních způsobů, jak držet klíšťata dál od vaší zahrady

Skládejte dřevo do úhledné hromady

Klíšťata lze často najít kolem dřeva ve stinných oblastech. Pokud budete mít dřevo úhledně naskládané a uložené na jednom místě, kde bude trochu slunce, rychleji vyschne. Pamatujte, že vlhké zalesněné oblasti klíšťata lákají, zatímco slunečné a suché podmínky jsou pro ně nevhodné.

Také se vyplatí sušit dřevo na úplně jiném místě zahrady, než na tom, které slouží pro rekreaci a odpočinek. V neposlední řadě se také vyplatí obložit ho výše zmíněnými štěrkovými a pískovými pásy. Nepomáhají totiž jen na klíšťata, ale také na slimáky, kterým obdobné podmínky také vyhovují. Všeobecně lze z těchto prvků vytvořit velmi zajímavé dekorace a ozvláštnit tak zahradu po všech stránkách Nemyslete si však, že tím vaše úsilí končí.

Klíšťata se bohužel na vaši zahradu mohou dostat i ze srsti procházejících zvířat nebo od přelétajících ptáků. Nikdy tedy nebudete 100% v bezpečí, ať uděláte, co uděláte. Počítejte s tím tedy.

Odpuzujte klíšťata rostlinami

Krém nebo sprej obsahující DEET, neboli diethyltoluamid, je účinná nažloutlá olejovitá kapalina hojně používaná jako aktivní složka v repelentech proti hmyzu. Jde o nejúčinnější řešení, ale pečlivě dodržujte pokyny pro použití. Pokud se chcete DEET vyhnout a zvolit jeho přírodnější alternativu, existují samozřejmě i ​​jiné způsoby, jak se před klíšťaty chránit. Můžete zkusit zasadit například americkou beauty-berry, tedy krásnoplodku. Jsou to krásné keře s fialovými plody, jejichž listy odpuzují klíšťata.

Ovšem existuje i celá řada dalších druhů, které by se vám mohly hodit. Mezi záhony či okolo trávníku tedy vysázejte:

  • levanduli (Lavandula)
  • tymián alias mateřídoušku (Thymus),
  • rozmarýn (Rosmarinus),
  • pelyněk (Artemisia),
  • mátu (Mentha) jakéhokoliv druhu,
  • chryzantémy (Chrysanthemum) alias listopadky,
  • oregano čili dobromysl (Origanum),
  • a do truhlíků zasaďte muškáty (Pelargonium) nazývané také pelargónie.

Všeobecně platí, že čím víc těchto rostlin si na zahradu pořídíte, tím lépe vás ochrání právě před klíšťaty. A můžete také vycházet z toho, že některé rostliny se vzájemně velmi dobře snášejí a pomáhají si. Platí to například pro růže a levanduli. Navzájem totiž od sebe odpuzují parazity a zároveň si nijak nekonkurují v životních nikách. Jde o oboustranně výhodné spojení, jež prospívá oběma stranám.

Podobné je to například u rajčat a bazalky. Tyto rostliny spolu skvěle souzní nejenom v salátech, ale také přímo na záhonku. Pokud je přisadíte k sobě, budou se navzájem chránit před nemocemi i škůdci. A navíc, až se půjdete pro nezbytné přísady do kuchyni, pořídíte je obě snadno na stejném záhonku.

5 efektivních způsobů, jak držet klíšťata dál od vaší zahrady

Chov kuřat

Není to samozřejmě volba pro každého, ale zvažte koupi několika kuřat. Chov kuřat vám poskytuje nejen čerstvá vejce každý den, ale také vás zbaví klíšťat na vašem pozemku. Kuřata ozobávají trávu včetně klíšťat, čímž vám mohou pomoci snížit populaci klíšťat na vaší zahradě. Pokud se vydáte touto cestou, ujistěte se, že jste prozkoumali správné krmivo a úkryt, který tito ptáci potřebují.

Navíc mnohdy není nutné chovat slepice na trávě celý den. Zpravidla stačí je několikrát týdně na pár hodin „vypustit“ a poté opět zahnat zpět do jejich kurníků či běžné voliéry. Samozřejmě nesmíte poté zapomenout vysbírat slepičí trus, abyste si mohli opět užívat ničím nerušeného pobytu na zahradě.

Ovšem byla by opravdu škoda ho jen tak vyhodit, místo toho ho zužitkujte a udělejte si zákvas ze slepičího trusu. Získáte díky tomu totiž skvělé hnojivo, které využijete po celé zahradě. A jak ho připravit?

Zákvas ze slepičího trusu

Je to vlastně úplně jednoduché. Nejdříve nasbírejte slepičí trus do kbelíku. Měla by ho být alespoň třetina. Poté dolijte kbelík odstátou vodou (musí z ní vyprchat chlór) a vše uložte do nejvzdálenějšího místa zahrady a dobře přikryjte. Má to svůj důvod. Trus totiž velmi brzy začne kvasit, a k tomu se váže opravdu velmi nepříjemný zápach. Ujistěte se proto, že ho budete vyrábět co nejdál od sousedů a vůbec od kohokoliv, komu by to mohlo vadit.

Nechte zrát 14 dní. Během této doby je vhodné zákvas několikrát promíchat. Vezměte si na to dlouhý klacek, rukavice a kolíček na nos. Budou se vám opravdu hodit. Po dvou týdnech můžete zákvas ze slepičího trusu použít jako zálivku pro květiny, zeleninu i bylinky. Je ovšem vhodné ho naředit v poměru 1:5. Jedině tak budete mít jistotu, že nespálí citlivé kořeny rostlin. A kdy si připravit zákvas nový? Jestliže budete tento typ hnojiva používat jako zálivku každý týden, pak přibližně po třech týdnech založte na nový, nestane se vám potom, že vám uprostřed sezóny tenhle skvělý prostředek pro výživu rostlin dojde.

Indičtí běžci na klíšťata nezabírají

A ještě jednu věc musíme zmínit: kuřata dokáží klíšťata vyzobat přímo skvěle. Pokud však chcete na své zahradě chovat kachny zvané také indičtí běžci, jež si umí skvěle poradit se slimáky, pak byste měli vědět, že tentýž efekt na klíšťata mít rozhodně nebudou. Nespoléhejte se tedy jen na nějaký falešný pocit bezpečí. Opravdu by se vám to nemuselo vůbec vyplatit.

Na klíšťata platí opravdu jen kuřata nebo dospělé slepice. Indičtí běžci ani jiné druhy kachen bohužel vůbec ne. Je to zkrátka drobný hmyz, se kterým se jim nevyplatí vůbec zabývat. To je neměnný fakt.

Pokud dodržíte všechny naše rady, měla by se vám klíšťata na zahradě vyhýbat víceméně obloukem. Ale jak jsme už psali výše, nejde o 100% jistotu, vždy se totiž nějaké může zatoulat. Vyplatí se proto používat i profesionální nebo přírodní chemické repelenty.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *