Jak si vypěstovat vlastní avokádo v pohodlí domova

Jak si vypěstovat vlastní avokádo v pohodlí domova

Rate this post

Jak si vypěstovat vlastní avokádo v pohodlí domova

Avokádo je jedním z nejchutnějších letních plodů. Vysoká nutriční hodnota a delikátní chuť z něj dělají naprosto ideální pokrm pro horké letní dny. Zřejmě nejslavnějším pokrmem, připravovaným z avokáda, je guacamole, které je velice populární zejména v mexické kuchyni.

Až budete příště připravovat guacamole nebo budete krájet avokádo do vašeho salátu, zkuste nevyhazovat avokádové pecky a raději si z nich zkuste vypěstovat svůj Hruškovec přelahodný, na kterém vám následně vyroste spousta chutných avokád. Vypěstovat si Hruškovec přelahodný není tak náročné, jak by se mohlo zdát, a je to skvělý vzdělávací projekt nejen pro domácnosti, ale i pro učebny. Podívejte se na našeho praktického průvodce, který najdete níže, spolu s fotografiemi, abyste zjistili, jak vypěstovat svůj vlastní avokádový strom z pecky.

Jak si vypěstovat vlastní avokádo v pohodlí domova

KROK 1 – VYJMĚTE A VYČISTĚTE PECKU

Začnete tím, že opatrně odstraníte pecku z avokáda (aniž byste ji poškodili), a poté ji, co možná nejdůkladněji omyjete (stačí například pecku položit na několik minut do vody a následně otřít). Dávejte pozor, abyste neodstranili hnědou kůži z pecky, jelikož ta představuje kryt chránící semeno.

KROK 2 – ZJISTĚTE, KDE MÁ PECKA SPODEK A KDE VRCH

Některé avokádové pecky jsou mírně podlouhlé, zatímco jiné jsou tvarovány téměř jako dokonalé koule. Nicméně bez ohledu na tvar mají všechny avokádové pecky spodní část (odkud vyrůstají kořeny) a vrchní část (ze které vyroste klíček). Mírně špičatější konec je horní a plochý konec je dolní. Aby se vaše pecka dostala do fáze klíčení, budete muset do vody vložit spodní konec kořene, takže je velmi důležité zjistit, který konec je horní a který je spodní, než do pecky zapíchnete párátka.

KROK 3 – PROPÍCHNĚTE PÁRÁTKY

Vezměte čtyři párátka a zapíchněte je, tak aby směřovala pod mírným úhlem směrem dolů, do avokádového semene tak, aby byly rozmístěné rovnoměrně po celém obvodu pecky. Tato párátka jsou strukturou, která vám umožní umístit avokádo tak, aby spodní polovina avokáda byla ponořená ve vodě, zatímco vrchní polovina spočívala nad hladinou. Párátka je nutné pořádně zaklínovat, aby byla celá struktura, co možná nejstabilnější.

KROK 4 – UMÍSTĚTE PECKU SPODNÍ ČÁSTÍ DO SKLENICE S VODOU

Sklenici naplněnou vodou položte na okenní parapet se slunečním světlem. Je užitečné používat sklenici z čirého skla, abyste mohli snadno zjistit, kdy kořeny začnou růst, a také, kdy je třeba vyměnit vodu. Mnoho průvodců doporučuje provádět výměnu vody každý den, ale pomocí metody pokus a omyl jsem zjistil, že je lepší měnit vodu každých pátý den. Pravidelnou výměnou vody zabráníte vzniku bakterií, plísní a hub, které by mohly napadnout také vaši pecku.

Jak si vypěstovat vlastní avokádo v pohodlí domova

KROK 5 – ČEKEJTE, AŽ AVOKÁDO ZAČNE KLÍČIT

Mnoho online průvodců, které jsem četl, tvrdí, že období klíčení trvá od 2 do 4 týdnů, ale podle mých zkušeností trvá klíčení obvykle alespoň 8 týdnů, takže buďte trpěliví. Zde je proces, kterého budete svědky:

1. Horní část avokádové pecky se vysuší, vytvoří se na ni trhlina a vnější hnědá kůže semene se odloupne.

2. Trhlina se rozšíří po celé délce avokádové pecky a skrz trhlinu se ve spodní části pecky se začne objevovat náznak hlavního kořene.

3. Kořen poroste pomalým tempem (může se začít i rozvětvovat). Následně se v horní části objeví malý klíček.

4. Za žádných okolností nesmíte dopustit vyschnutí kořene, to by pro vaši rostlinu znamenalo smrt.

KROK 6 – UMÍSTĚTE PECKU DO KVĚTINÁČE O PRŮMĚRU 20 CM

Pokud je stonek dlouhý asi 15 centimetrů, nebojte se ho uříznout na přibližně 8 centimetrů, tento krok podpoří růst rostliny. Když kořen opět dosáhne délky 15 cm, vložte pecku do humusové půdy do květináče o průměru mezi 15 a 20 cm, přičemž horní polovinu semene ponechte odkrytou. Květináč umístěte na slunný okenní parapet. Avokádo miluje slunce – čím více slunce, tím lépe.

KROK 7 – NEZAPOMEŇTE ZALÉVAT A SLEDUJTE POZVOLNÝ RŮST

Rostlinu nezapomeňte často zalévat, půda by totiž měla být vždy vlhká. Ovšem nic se nesmí přehánět, a pokud listy rostliny zežloutnou, je to známkou přílišného zalévání. V takovém případě květináč pár dní nezalévejte.

KROK 8 – ZASTŘIHNĚTE HORNÍ LISTY PRO PODPORU RŮSTU

Když stonek dosáhne výšky 36 centimetrů, zastřihněte horní dvě řady listů. To povzbudí rostlinu, zejména růst vedlejší výhonky a více listů. Pokaždé, když rostlina vyroste o dalších 18 centimetrů, neváhejte zastřihnout horní dvě řady listů.

KROK 9 – ODSTRAŇUJTE ŠKŮDCE

Hruškovec přelahodný často láká mšice – odporný malý hmyz, který lákají lahodné listy stromu. Pokud si všimnete, že se vaše rostlina stala obětí mšic, pokuste se jich co nejdříve zbavit a to tak, že listy rostliny důkladně omyjete, bohatě stačí použít čistou vodu, která zaručeně všechny mšice odežene. Jakmile jsou malí škůdci pryč, postříkejte rostlinu směsí vody s malým množstvím mýdla a lžičkou nimbového oleje. Tím se zabrání návratu mšic. Zkontrolujte svou rostlinku co 4-5 dní a v případě potřeby ji znovu očistěte a nastříkejte.

KROK 10 – ZAZIMOVÁNÍ

Na zimu je potřeba přenést strom dovnitř, jelikož v České republice panují pro tuto rostlinu příliš chladné zimy, ve kterých by nemusela přežít.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *