Pěstování rajčat na balkóně
Pěstování rajčat na balkóně
Pěstování rajčat na balkóně je obohacující. Kromě jejich skvělé chuti a kulinářských využití mohou rajčata sloužit také jako okrasná rostlina na vašem balkóně.
Plody existují v různých barvách a velikostech – červená, oranžová, hnědá a žlutá, hruškovitá nebo kulatá. V tomto článku se dozvíte, jak si vypěstovat rajčata i na vašem balkóně.
Jaký typ rajčat je vhodný pro balkóny
Dobrou zprávou je, že téměř všechny druhy rajčat jsou vhodné pro zahrádkářství v květináčích, existují ovšem určitá omezení. Například nemůžete pěstovat odrůdy rajčat, které jsou příliš expanzivní, a to jak do šířky, tak do výšky. Váš balkón pro tyto odrůdy bude zřejmě příliš malý.
Nejlepší volbou je vybrat si určitou odrůdu rajčat, která je lokálně dostupná a nevyžaduje přílišnou péči. Skvělým příkladem takové odrůdy jsou cherry rajčata, která vyžadují naprosté minimum péče a zároveň produkují hodně plodů ve vegetačním období. Kromě toho existuje mnoho dalších odrůd. Jděte do obchodu s osivem, podívejte se na široký sortiment různých odrůd.
Pěstování rajčat na balkóně
Rajčata na balkóně by měla být vysazena v dobře odvodněných stabilních květináčích. Mějte na paměti, že velké množství ovoce a stonků může způsobit svržení nestabilní a nerobustních plastových květináčů.
Ačkoli velikost květináče závisí na odrůdě rajčat, mějte na paměti, že rajčata porostou, proto je lepší si pořídit mírně větší květináč. Měl by ale mít průměr nejméně 30 centimetrů.
Rajčata vyžadují velké množství slunečního záření, takže je umístěte na nejslunnější místo vašeho balkonu.
Půda
Pěstujte rajčata v úrodné půdě, abyste zajistili příznivý růst. Můžete si koupit hnojící směs anebo si můžete vytvořit svou vlastní. K přípravě potřebujete kompost nebo hnůj, zahradní půdu a štěrk nebo expandovanou hlínu.
Při přípravě půdy nezapomeňte, že by měla být dobře odvodněná, propustná, mírně kyselá (pH 6–6,8) a jílovitá, rajčatům se v těžké půdě dobře nedaří. Do půdy také přimíchejte rajčatové hnojivo s pomalým uvolňováním, aby rostliny dostávaly výživu pravidelně.
Výsadba rajčat
Co se týče výsadby rajčat máte 2 možnosti, buď si koupíte již vzrostlé rostliny nebo si připravte vlastní sazenice. Semena rajčat zasejte, jakmile zmizí nebezpečí mrazu čili začátkem jara. Semena rychle vyklíčí a to během 5-10 dnů. Když semena vyklíčí a vytvoří se dva listy, zasaďte je do květináče.
Sazenice rajčat by měly být zasazeny hluboko až na úroveň prvního listu, aby se vytvořily dlouhé kořeny sahající až do hloubky a tím se zvýšila schopnost rostliny shromažďovat živiny.
Péče o rajčata
Hnojení
Rajčata vyžadují velké množství hnojiva, i když jste již aplikovali hnojivo s pomalým uvolňováním, tak to rozhodně neznamená, že už se o rostlinu nemusíte nijak starat. Hnojení v menším množství, ale na pravidelnější bázi je tajemství vysokého výnosu rajčat.
Doporučujeme hnojit jednou (maximálně dvakrát) týdně. Aplikujte tekutá hnojiva podle pokynů v balení, a to vždy, pokud možno, ráno. Nezapomeňte zvolit hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Pro ty, kteří ocení bio zeleninu, použijte přírodní hnojiva, jako je hniloba, kompost nebo biohumus.
Zalévání
Rajčata vyžadují neustále vlhkou půdu, a jelikož jsou balkony větrnější než běžné zahrady, tak je pravidelné zalévání rostlin nutností. Rajčata zalévejte tak, aby jejich listy nesmočily. Mokré listy jsou hlavní příčinou plísní a jiných chorob.
Další tipy
1. Během růstu odstraňujte vytvořené odnože, jelikož konzumují výživu rostlin.
2. Pokud pěstujete vysoké odrůdy, musíte je podepřít: použijte klec nebo mříž, můžete je také svázat se zábradlím svého balkonu.
3. Nejlepší teplota pro pěstování rajčat je mezi 15 ° C – 35 ° C. Teplota pod nebo nad tímto rozmezím není pro pěstování rajčat příliš vhodná.