Průvodce nákupem pingpongového stolu

Průvodce nákupem pingpongového stolu

Hodnocení

Nakupování stolu na stolní tenis může být skličující úkol. Existuje mnoho možností, ze kterých si můžete vybrat, a my se vám pokusíme pomoci najít ten kousek, který nejlépe vyhovuje vašim konkrétním potřebám. Řekneme vám, jaké informace potřebujete vědět před nákupem pingpongového stolu.

Zeptejte se sami sebe, zda potřebujete stůl do vnitřního prostoru nebo venkovní stůl. Ceníte si designu nebo robustnosti? Kupujete jej pro sebe nebo pro své děti? Vyžadujete přenositelnost? Chcete mít stůl i s držáky raket? Jak důležitá je kvalita odrazu? Máte obavy, že nakonec utratíte své těžce vydělané peníze za pingpongový stůl, který pro vás není vhodný?

Pokud je to váš případ, jste na správném místě! Rádi bychom vám pomohli koupit ten nejlepší stůl pro vaše potřeby. Pingpongový stůl může být přesně to, co potřebujete, abyste si vylepšili své herní dovednosti, okořenili nudné večery a pobavili se s přáteli. Ping-pong poskytuje hodiny zábavy a zároveň vám pomůže spálit stovky kalorií. Bavíte se a zároveň spalujete, to zní přece skvěle, nebo ne?

Průvodce nákupem pingpongového stolu

Velikost stolu a hrací plochy

Nejprve se ujistěte, že máte k dispozici dostatečně velký prostor. Při nákupu stolu musíte zvážit, kolik místa kolem stolu máte. Stůl na stolní tenis má přesně dané rozměry – je 274 cm dlouhý, 152 cm široký a 76 cm vysoký. Doporučujeme mít na všech 4 stranách alespoň 120-150 cm prostoru, abyste si ping-pong mohli pohodlně zahrát, jinak budete riskovat neustálé narážení do zdi.

Než se rozhodnete koupit pingpongový stůl, doporučujeme dostatečně promyslet, kde máte doma, ve sportovním klubu nebo v kanceláři místo, a jestli se stůl do vnitřních prostor opravdu vejde. U vás doma se ujistěte, že hrací plocha není poblíž čehokoli, co by se mohlo snadno rozbít a dbejte na to, aby v dosahu nebyly žádné překážky. Křehké nebo drahé předměty byste měli přemístit nebo chránit, pokud jsou poblíž stolu.

Na pracovišti pingpongový stůl může ovlivňovat ostatní zaměstnance, kdy je největší obavou úroveň hluku – hrací plocha by měla být proto dostatečně izolovaná, aby nerozptylovala ostatní kolegy nebo nezasahovala do jejich práce.

Mohlo by vás zajímat:

Úvahy o venkovním pingpongovém stole

Venkovní herní plochu najdete pravděpodobně snáz než doma nebo v kanceláři, ale při výběru místa, kde stůl umístíte, je třeba vzít v úvahu některé faktory. Přímé sluneční světlo nebo ostrý vítr může ztěžovat hru. Pokud žijete na větrnějším místě, zkuste vybrat prostor s překážkami, jako jsou stromy nebo zdi.

Budete muset zvážit také podlahu, na kterou pingpongový stůl umístíte. Ta musí být za každou cenu rovná, stabilní a nesmí být kluzká. Na nezpevněném povrchu, jako je tráva nebo hlína, může být ve srovnání s dřevěnou podlahou nebo betonem těžké se správně a rychle pohybovat, což může mít dopad na hru a na vaše zdraví.

Náš tip: zvažte také, zda chcete, aby všichni sousedé věděli, že právě hrajete. Zejména při vašich ping-pongových začátcích nemusí jít o nic příjemného. Dobře tedy zvažte volbu místa a případně pořiďte i další propriety (kupříkladu stínící sítě na plot), které vás dostatečně ochrání před zvědavýma očima.

Průvodce nákupem pingpongového stolu

Jaký je váš rozpočet?

Při koupi pingpongového stolu je důležité se rozhodnout pro rozpočet. Pingpongové stoly jsou k dispozici za pouhé 3000 Kč, ale také na trhu najdeme stoly za 40 000 Kč. Nemusíte však utrácet desítky tisíc korun za špičkový stůl, abyste si dobře zahráli. Není to totiž vůbec třeba.

Cena za stůl na stolní tenis je závislá především na kvalitě provedení, materiálu, masivnosti a celkového vybavení stolu. Cena se liší rovněž u dvou základních typů, tedy u vnitřních a venkovních stolů.

9 parametrů, kterým je třeba věnovat pozornost při nákupu stolu

Tloušťka stolu a materiál

Tloušťka povrchu označuje tloušťku desky stolu; je to možná nejdůležitější faktor, který byste měli vzít v úvahu při nákupu pingpongového stolu. Při hře je podstatné, aby se míček po dopadu na jakoukoli číst hrací plochy odrazil stejnoměrně. Silná tloušťka desky pak nabízí nejrovnoměrnější odraz.

Nejkvalitnější stoly mají silnější horní desku (22 mm, 25 mm) a jsou označeny logem ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu). ITTF vyžaduje, aby se míč odrazil nejméně 23 cm při pádu z výšky 30 cm na stůl. Stoly s menší tloušťkou vytvářejí nerovnoměrné odrazy, které kazí požitek ze hry. Jakožto rekreační hráči doma nebo kanceláři pravidla ITTF však dodržovat nemusíte. A troufneme si říct, že pokud s ping-pongem začínáte, pak nerovnoměrný odraz ani nepoznáte a nic tak vaši zábavu nebude kazit.

Neregulační stoly se dodávají v různých úrovních tloušťky. Pamatujte, že specifikace pro vnitřní a venkovní stoly se velmi liší, protože venkovní stoly bývají často tenčí a jsou vyrobeny z různých materiálů. Hrací plocha u vnitřních stolů bývá nejčastěji vyrobena z dřevotřísky, u venkovních stolů z laminátu.

U značkových pingpongových stolů jsou hrací desky vyrobeny ze speciálních profilovaných vrstvených hliníkových plátů s antireflexní odrazovou vrstvou, která zabraňuje odrazu světla a oslnění hráče. Odrazové vlastnosti pingpongového míčku jsou však stejné jako u stolů dřevěných.

Náš tip: U venkovních stolů dbejte na to, aby byly řádně ošetřeny proti vlivům počasí. Nebudete je tak muset zakrývat netkanou textilií nebo jinými ochrannými prostředky. Stěhování totiž bývá vzhledem k jejich rozměrům prakticky nemožné, to je zkrátka nezvratný fakt, se kterým je třeba počítat.

Průvodce nákupem pingpongového stolu

Zde jsou nejběžnější tloušťky vnitřních pingpongových stolů:

  • 14 mm a tenčí: v této kategorii nedoporučujeme stoly do vnitřních prostor, protože odraz bude pravděpodobně nerovnoměrný.
  • 15 mm: ideální pro úplné začátečníky, pokud máte omezený rozpočet nebo chcete velmi lehký stůl.
  • 19 mm: pro středně pokročilé hráče, poměrně dobrý odraz, střední váha stolu.
  • 22 mm: tloušťka u kvalitních stolů, výjimečný odraz, zejména stoly od špičkových značek.
  • 25 mm: tloušťka u nejkvalitnějších stolů, nejrovnoměrnější odraz; zejména stoly od špičkových značek.

Hmotnost

Hmotnost pingpongového stolu je přímo úměrná jeho trvanlivosti: čím těžší stůl, tím déle vydrží. Soutěžní stoly mohou vážit více než 130 kg a rekreační stoly jsou obvykle mnohem lehčí.

Hmotnost stolu odráží kvalitu dřeva, robustnost a trvanlivost. Těžší stůl je často vyroben z kvalitnějšího dřeva nebo dřevěného kompozitu, což znamená, že získáte rovnoměrný povrch pro rovnoměrný odraz. Hlavní roli hraje také tloušťka desky stolu a rámu. Stůl s 25 mm deskou bude podstatně těžší než stůl s 15 mm deskou, i díky robustnějšímu rámu.

Pokud cestujete a měníte hrací prostory, měli byste pro snadnější přenositelnost zvážit stůl, který váží méně a má kolečka. S těžkým stolem se obtížně manipuluje, zvláště pokud kolečka pro přenos nemá.

Síla rámu

Pevnost rámu je dalším podstatným faktorem při nakupování stolu. Rámová konstrukce pingpongového stolu souvisí hlavně s její celkovou kvalitou a masivností stolu, která má samozřejmě vliv na výslednou cenu, odolnost a celkovou stabilitu stolu.

Hledejte stůl s odolným rámem vyrobeným z vysoce kvalitních materiálů, jako je hliník nebo nerezová ocel. Kromě toho hledejte příčně zpevněné rámové konstrukce, což zaručuje opět větší odolnost. Pokud si nejste jistí, poraďte se u zvoleného prodejce. Měl by vám přesně říct, jaké materiály byly na stůl použity a co od něj tedy očekávat.

Vnitřní viz venkovní stůl na stolní tenis

Chystáte se umístit stůl do vnitřních prostor nebo ho chcete umístit na terasu či trávník? Vzhledem k tomu, že venkovní stoly jsou vystaveny přírodním živlům, jako je vítr, déšť, sluneční světlo a vlhkost, jsou vyrobeny z odolnějších a vytvrzených materiálů (kov, syntetika). Obecně jsou dražší než vnitřní stoly, ale určitě vydrží déle.

Průvodce nákupem pingpongového stolu

Venkovní stoly však mohou být dobrou volbou i pro garáže a jiné prostory, kde se drží vysoká vlhkost a kde dochází k velkým výkyvům teploty. Vnitřní pingpongové stoly jsou určené pro místnosti temperované a bez zvýšené vlhkosti. Jsou vyrobeny z materiálů, které neodolávají povětrnostním vlivům.

Tip na nákup: Stůl na stolní tenis Joola World Cup

Hledáte zajímavý produkt, který by v této kategorii vyhovoval všem vašim požadavkům? Vsaďte na stůl na stolní tenis Joola World Cup od Insportline.cz. Určitě se vám zalíbí zejména:

  • stabilní kvalitní provedení
  • velmi dobře vyvážená kovová konstrukce
  • síťka a držák, jež jsou součástí balení bez jakéhokoliv příplatku
  • šikovný pojezdový mechanismus ( čtyři kolečka na každé straně
  • malé rozměry ve složeném stavu
  • systém zabraňující nepříjemnému rozklápění během hry
  • ocelový rám: 50 mm

Tento výrobek samozřejmě odpovídá evropským normám EN 14468-1B pro školy a klubové sporty, takže určitě neuděláte při nákupu chybu.

Síť

Kromě materiálu a konstrukce je důležitý také typ sítě. Nejběžnější typy sítí jsou nestandardní pevné sítě, upínací sítě a clip-on sítě. Pojďme si jejich výhody i nevýhody představit pěkně najednou, abyste si později mohli vybrat přesně takový typ, jaký vám bude nejlépe vyhovovat.

Nestandardní pevné sítě

Na některých pingpongových stolech jsou sítě připevněny ke středovému sloupku. Nelze je odstranit ani nahradit standardní sítí. Tyto sítě vám umožňují začít hrát, aniž byste museli pokaždé, když hrajete, sestavovat síť. Oproti tomu se pevné sítě hůře vyměňují, protože jsou pro každý stůl nebo značku unikátní.

Doporučujeme proto vsadit na prověřenou značku, jež je na trhu už dlouho. Při nákupu ping-pongových stolů od neověřeného prodejce riskujete, že později na něj náhradní síť už zkrátka nekoupíte. A to by bylo rozhodně nemilé, protože i když lze u některých prodejců pořídit sítě na míru, jejich výroba nebývá právě nejlevnější.

Průvodce nákupem pingpongového stolu

Upínací sítě

Některé pingpongové stoly mají tzv. upínací sítě, které lze připevnit a zase odšroubovat a odpojit. Tyto sítě vám obvykle umožňují doladit výšku pomocí šroubu pro nastavení výšky a upravit napětí na síti pomocí provázku.

Snadno tak můžete uzpůsobit velikost i výšku sítě hráčům ,kteří budou stůl využívat. To se velmi hodí v případě, že potřebujete čas od času upravit hrací podmínky třeba dětem.

Clip-on sítě

Clip-on síť se v mnohém podobá upínací síti, ale je připevněna ke straně stolu spíše sponou než svorkou. Připevnění je ještě rychlejší než u upínacích sítích.

Přenositelnost a skladování

Pingpongové stoly jsou opravdu velké a váží 45 kg nebo více. Pokud je pro vás přenositelnost důležitá, hledejte stoly, které mají kolečka a ty, které lze snadno složit a přepravovat.

Větší kolečka si lépe poradí s nerovným terénem, což je přínosné zejména u venkovních stolů. Pokud plánujete často přesouvat svůj stůl nebo je vaše hrací plocha poměrně nerovnoměrná, stůl s velkými kolečky je pro vás ta pravá volba. Existují různé typy stolů:

  • Jednodílné skládací stoly
  • Dvoudílný stůl s kolečky
  • Stacionární stoly
  • Nerozkladatelné stoly

Jednodílné skládací stoly

Jednodílný skládací pingpongový stůl se skládá ze dvou polovin, které jsou spojeny centrálním skládacím mechanismem. Pokud se stůl nepoužívá, lze jej sklopit a uložit.

Tyto typy stolů mají často pevný síťový systém. Pevnou síť při skládání stolu není nutné odpojovat, protože je připevněna ke stolu. Až budete připraveni znovu hrát, rozložíte stůl a síť se opět napne.

Dvoudílný stůl s kolečky

Dvoudílný pingpongový stůl má dvě samostatné poloviny, které jsou spojeny dohromady. Obě poloviny lze sklopit a uložit vedle sebe. Stůl je rovněž vybaven kolečky. Když složíte dvě poloviny k sobě, některé dvoudílné stoly zabírají méně místa než jednodílný stůl. Stůl postaví i jedna osoba, ale sestavení může vyžadovat větší úsilí. Jelikož tyto stoly mají dvě oddělené poloviny, v případě potřeby je přesun mnohem snadnější.

Na těchto stolech najdete odnímatelné sítě, které potřebují před hrou správně nastavit, což může být pro někoho komplikovanější. Většinou však bývá návod velmi přehledný, takže se snadno a rychle zorientujete.

Tip na nákup: Stůl na stolní tenis Joola Rollomat

Poznejte favorita ve své kategorii, kterým je stůl na stolní tenis Joola Rollomat od Insportline.cz. K mání je v několika barevných provedeních (včetně aktuálně trend modré) a určitě vás potěší i další výhody:

  • opravdu vysoká kvalita provedení
  • dokonale rovný hrací povrch
  • stabilní kovová konstrukce
  • skládací konstrukce s dvojitým jištěním proti rozložení
  • šikovný pojezdový mechanismus pro snadný transport
  • minimální skladovací v rozloženém stavu
  • díky svému provedení je vhodný i pro handicapované
  • ocelový rám: 50 mm
  • síťka a držák jsou součástí balení
  • skladovací rozměry: 60 x 175 cm
  • hmotnost: 115 kg

A co byste ještě měli? Určitě to, že tento stůl na ping-pong odpovídá evropským normám EN 14468-1A pro vrcholový sport a je také schválen ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu). Kupujete si proto opravdu profesionální výrobek, který vám bude vyhovovat po všech stránkách.

Stacionární stoly

Stacionární pingpongový stůj se designem podobá dvoudílnému skládacímu stolu, k nohám však nejsou připojena žádná kolečka. Obvykle jsou kvůli přenositelnosti na každé polovině dvě malá kolečka, která vyčnívají ze strany stolu.

Nohy stolu se před případným přenosem sklopí, stejně tak obě poloviny stolu a po postranních kolečkách lze stůl přesunout. Tento design je extrémně kompaktní a je doporučován pro zákazníky, kteří stůl nepotřebují přesouvat příliš často. Tento typ stolu bývá poměrně těžký a každé složení vyžaduje určité úsilí.

Nerozkladatelné stoly

Některé pingpongové stoly nelze složit a nedají se snadno přepravovat. Stejně jako nábytek jsou navrženy tak, aby po umístění zůstaly na jednom místě. Tyto stoly jsou velmi robustní a obvykle velice těžké.

– Shrnutí –

Je třeba se před výběrem stolu na stolní tenis zamyslet také nad tím, jak často budete se stolem manipulovat. Dvoudílné pingpongové stoly bývají nejkompaktnější. Z hlediska snadné přenositelnosti však vyhrávají jednodílné pingpongové stoly.

Někteří zákazníci zpočátku koupí nerozkladatelný stůl, který je určen k použití na jednom místě, ale později zjistí, že by rádi využili hrací plochu i k jinému účelu, když zrovna ping-pong nehrají. I vy proto před nákupem stolu promyslete tento aspekt.

Montáž stolu

Pokud kupujete pingpongový stůl, je také důležité zjistit, jak dlouho zabere montážní proces. Proces montáže může trvat pouhých deset minut, ale i hodiny. Čas montáže můžete zkontrolovat v popisu produktu nebo hodnocení zákazníků. K dispozici bývá často i příručka pro daný produkt nebo dokonce ukázkové video.

U složitějších sestav budete s jistotou potřebovat konkrétní nářadí – tyto informace by měly být vždy obsaženy v příručce. Přestože sestavujete pingpongový stůl poprvé v životě, nemusíte platit za montážní služby. Na YouTube v dnešní době naleznete detailní návody popisující montáž krok za krokem.

Pokud si objednáte stůl, který vyžaduje montáž, a vy nejste zrovna technický typ, nezoufejte. V nejhorším případě si můžete najít někoho, kdo vám s montáží poradí – ať už jde o místního kutila, který vám s tímto úkolem pomůže, nebo profesionála, který práci udělá za vás.

Naštěstí lze téměř všechny modely snadno sestavit. Musíte však být trpěliví a dávat si pozor, abyste při montáži nepoškodili rám a desku stolu. Nikdy proto nic nedělejte na sílu, raději vyzkoušejte několik typů řešení a pokud si přece jen nebudete vědět rady, nechte celý proces raději na někom zkušenějším.

Tip na nákup: Stůl na stolní tenis inSPORTline Fester

Hledáte šikovný stůl s množstvím vychytávek? Pak vás určitě okouzlí stůl na stolní tenis inSPORTline Fester. Byl vytvořen pro ty největší fajnšmekry a už na první pohled vypadá značně futuristicky. A co od něj očekávat? Budete překvapeni, kolik vám toho za velmi rozumnou cenu nabídne:

  • po všech stránkách praktická a stabilní konstrukce
  • obě desky stolu lze pohodlně složit nezávisle na sobě (vhodný i pro trénink pro jednotlivce)
  • snadné ovládání rozkládacího systému
  • držák na dvě pálky a čtyři míčky
  • tloušťka desky: 4 mm
  • čtyři kolečka s průměrem 200 mm, přitom dvě jsou opatřena šikovnou nožní brzdou
  • hmotnost: 55 kg
  • vzdálenost koleček (vnější strany): 90,5 cm
  • síťka součástí balení

Tento stůl je vhodný pro venkovní i vnitřní využití a měli byste také vědět, že vyroben podle normy EN 14468-1, třída D – rekreační použití. Je tedy vhodný pro všechny amatéry, kteří si chtějí jednoduše pořádně zahrát.

Dostupnost náhradních dílů

Doporučujeme zakoupit pingpongový stůl, který vyrábí známá značka. Pokud některou část stolu ztratíte nebo rozbijete, budou náhradní díly snadno dostupné. Naopak výrobky z no-name hypermarketů nebo různých slevových portálů vám tento benefit nabídnout ani zdaleka nemusí. Pozor tedy na to, co si pořizujete.

Barva desky stolu

Prozkoumání specifikací a vlastností stolu je skvělý způsob, jak zjistit, který stůl je pro vás ten nejvhodnější. Je však také důležité najít stůl, který odpovídá vašemu vkusu.

Modrá je nejběžnější barva a najdete ji u většiny hlavních značek. Pokud se podíváte do turnajové haly, pravděpodobně uvidíte moře modrých stolů. V průběhu let získává na oblíbenosti pro svůj „klasický“ vzhled také zelená barva.

Popularitu si získaly i černé a šedé stoly. Stoly v těchto barvách mají neutrálnější vzhled a lze je dobře kombinovat s ostatním nábytkem a dekoracemi.

Několik slov na závěr

Pokud tedy nechcete výběr svého stolu na ping-pong alias stolní tenis podcenit, pak se věnujte podrobně každému vedenému bodu., pokud jen jeden jediný parametr zanedbáte, nejspíš se vám to vůbec nevyplatí. Jde přece jen o něco větší investici, takže by vám měla dělat jen a jen radost.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *