Průvodce nákupem terasových ohřívačů
Terasové ohřívače jsou stylová venkovní topidla, která jsou navržena tak, aby vám umožnila užít si venkovní prostor po celý rok – dokonce i když je venku chladno! Terasové ohřívače bývají k dispozici v oceli, nerezové oceli a hliníku, a mohou být dokonce vybaveny světly. Přečtěte si tento článek a při nákupu venkovního ohřívače si již budete vědět rady.
Dva klíčové faktory pro výběr správného terasového ohřívače
Chcete si vybrat ten správný ohřívač, ale nevíte, kde začít? Než začnete porovnávat různé modely, je třeba zvážit dva klíčové prvky.
Umístění: je samozřejmé, že elektrický terasový ohřívač bude muset být umístěn v blízkosti elektrické zásuvky. Pokud je vaše terasa situována ve spodní části zahrady, budete potřebovat prodlužovací kabel. Ke zprovoznění plynového ohřívače budete muset zakoupit plynové bomby, a pokud je vyprázdníte, je třeba je vyměnit. Plynové ohřívače jsou také ve srovnání s elektrickými těžší, což je činí stabilnějšími.
Tepelný výkon nebo topná plocha: stejně jako vnitřní ohřívače jsou i terasové ohřívače určeny k vytápění prostorů různých velikostí. Síla těchto zařízení se může lišit, od ohřívačů určených k ohřevu dvou stolů až po ohřívače, které ohřívají celou terasu nebo zahradní salonky. Věnujte zvláštní pozornost tomuto faktoru, abyste zajistili, že váš venkovní ohřívač bude schopen fungovat podle potřeby, aby vytopil vámi požadovaný prostor.
Tři tipy pro výběr venkovního ohřívače
- Pokud žijete v horských oblastech, vyberte si ohřívač z nerezové oceli.
- Plynové ohřívače jsou energeticky úspornější než jejich elektrická alternativa.
- Vertikální distribuce tepla je příjemnější než horizontální vytápění.
Jaké faktory vzít při výběru venkovního ohřívače v úvahu
Čtyři kritéria, která vzít v úvahu: Jestliže vás netlačí při výběru venkovního ohřívače čas, je vhodné jeho výběr neuspěchat. Odpovězte si na následující otázky, a teprve podle toho se rozhodněte.
- Jak by měl vypadat ohřívač, který splňuje všechny vaše nároky? Jaký systém používání terasy či balkonu teď upřednostňujete?
- Jaké máte v tomto ohledu plány do budoucna? Bude vám ohřívač vyhovovat, i když začnete na zahradu zvát více přátel nebo kupříkladu širší rodinu?
- Kde budete svou svůj ideální ohřívač hledat? Kdo pomůže s výběrem, případně komu zaplatit za možnou opravu či revizi?
- A co cena? Jaká je maximální částka, kterou byste mohli v rozpočtu uvolnit?
Jak fungují terasové ohřívače?
Terasové ohřívače přicházejí v mnoha podobách. Tato zařízení fungují odlišně podle toho, jak jsou napájena. Existují dva hlavní typy terasových ohřívačů:
1. Elektrické terasové ohřívače – luxus tepla bez starostí
Jmenovitý výkon elektrických ohřívačů terasy je uveden ve wattech. Tyto ohřívače vyžadují elektrické připojení a funkci pomocí technologie infračerveného ohřevu. Sortiment je v této oblasti skutečně široký, my vám však dnes chceme představit absolutní špičku na trhu s otopnou technikou, určenou pro venkovní vyhřívání prostoru.
Výhody a nevýhody elektrických ohřívačů
Jak již bylo zmíněno, elektrické terasové ohřívače musí být zapojeny do zásuvky. Pamatujte, že o jejich šňůry lze zakopnout a budete možná potřebovat prodlužovací kabel! Tyto terasové ohřívače pracují se sálavým teplem (to znamená, že čím blíže se dostanete k ohřívači, tím tepleji vám bude). Toto teplo je poskytováno infračervenou technologií. Elektrické ohřívače jsou méně nebezpečné pro použití. S elektrickými ohřívači terasy, menšími a lehčími než plynové modely, se také snáze manipuluje.
2. Plynové terasové ohřívače – vytápění plynem je levné a ekologické
Propanový plyn je nejvhodnější pro venkovní použití. Tyto ohřívače distribuují teplo prostřednictvím hořáku a zářiče. Při použití plynového ohřívače budete potřebovat plynovou hadici a regulátor.
Klady a zápory plynových ohřívačů
Plynové ohřívače terasy nevyžadují blízkost k elektrické zásuvce a nabízejí výkonnou a spolehlivou topnou technologii. Výkony plynových terasových ohřívačů jsou často o něco vyšší než u elektrických modelů. Tyto ohřívače jsou také těžší a zabírají více místa. Tyto faktory však lze považovat za výhody, protože činí ohřívač stabilnějším.
Měli byste vědět: Poptat lze i ohřívače na peletky. Nejde prozatím o příliš běžný sortiment, ovšem chcete-li vytápět ekologicky a nevadí vám trocha té ruční práce, pak vám tyto modely přesně kápnou do noty. Je však nutné je zásobit výhradně peletami za 100 % dřeva, jinak nikdy nedosáhnete požadované výhřevnosti.
Jak na efektivnější výběr – zaměřte se na prověřené značky i výběr těch správných typů
Možná jste teď získali dojem, že ohřívače mají podobu jakýchsi sloupů nebo lamp, to ovšem vůbec nemusí být pravda. Ve skutečnosti si můžete vybrat z opravdu pestré palety produktů a a možností. Nejdříve se podívejme na jednotlivé typy. Neexistuje jedno konkrétní členění venkovních ohřívačů, protože každý e-shop si tento sortiment přizpůsobuje svým kritériím. Přesto však lze vytvořit alespoň jakýsi nástřel.
- venkovní ohřívače na dálkový ovladač
- stojící tepelný infrazářič
- infračervený ohřívač
- ohřívače s infračervenými karbonovými topnými prvky,
- ohřívače s LED světlem
- stojící tepelný zářič
- infračervený teplomet
- stojící tepelný zářič
- infračervený teplomet s montáží na stěnu
- terasový infračervený ohřívač
- IR ohřívač
- stropní ohřívač
Zaměřte se také na značku
Určitě se vyhněte výrobkům se supermarketů nebo běžných hobbymarketů. Ty vás totiž bohužel nedokáží oslnit funkčností ani svým designem. Nezapomeňte totiž, že design sluší i technice. A opravdu prověřené společnosti se neváhají zabývat tím, jak udělat jakékoliv produkty denní spotřeby (včetně venkovních ohřívačů), které v zásadě nikdo moc nevnímá, ještě krásnějšími a nápaditějšími. Proč se totiž spokojit jen s absolutním základem, když snadno můžete získat něco navíc? Současné trendy jsou u venkovních pomocníků stejné jako v módě. Výrobci se tedy neustále snaží doplňovat svou galerii dostupných produktů o nové nápady a styly. Vždy si tak budete mít z čeho vybírat.
A na jaké značky se tedy zaměřit? Máme pro vás tipy na ty, jež se v českých podmínkách doopravdy osvědčily.
- Heat Guru
- Megalith
- OneConcept
- CosmicBeam
- Gold Bar 3000
- Rising Sun
- Aspire
- Heizsporn
- Flagranti Crystal View
- Blum Loras Style
- Dark Wave Stand
- Heatspot
- ComfortHeat
- Heat Hexa
- Goldflame Deluxe
- Blackpool Heat
Při nákupu těchto osvědčených značek tak rozhodně nešlápnete vedle. Získáte jistotu dlouhodobého použití, jdoucí ruku v ruce s maximálně funkčními prvky, jednoduchým ovládáním, odolností a vysokým komfortem použití.
Cenové rozpětí venkovních ohřívačů
Zajímá vás, kolik za tyto šikovné pomocníky zaplatíte? Cenové rozpětí je velmi velké. Už za dva tisíce si můžete pořídit skvělý ohřívač pro menší terasu, ovšem v relaci 11 – 12 000 Kč jsou možnosti samozřejmě mnohem větší. Rozdělili jsme pro vás ohřívače do čtyř kategorií. Poradíme, jaké typy lze za uvedenou cenu pořídit a jaké možnosti vám nabízejí.
Vybrat si můžete z modelů o výkonu 8-25 2700 kW. Všechny varianty jsou již dostupné v běžném prodeji, není tedy nutné čekat na předobjednávky nebo dokonce pořízení nového ohřívače na terasu odkládat až do příští sezóny.
Venkovní ohřívače do 3 000 Kč
V této kategorii najdete absolutní základ. Hledáte šikovné designové vychytávky do svého domova? Pak vám skvěle poslouží tyto základní praktické modely. Důraz na slovo praktický je v tomto případě oprávněný. Vše potřebné si skutečně vyzkoušíte na vlastní oči a ruce. Nedostanete navíc žádnou přídavnou techniku (většinou ani dálkové ovládání). Ale tepelné výkony v této kategorii jsou už poměrně dobré. A na jaké „koně“ vsadit? Pokud vezmeme v úvahu výše zmíněné značky kvalitních venkovních ohřívačů, můžeme vám bez uzardění nabídnout tyto typy:
Heat Spire věžový ohřívač
- 1200/2200 W
- příslušenství: časovač, termostat
Wallkyrie, nástěnný ohřívač vzduchu
- 1000 W / 2000 W
- příslušenství: termostat
Heatbell ohřívač
- 2000 W
- příslušenství: karbonové topné těleso
Hot Roddy ohřívač na terasy
- 2000 W
- příslušenství: 3 stupně teploty
Hitzkopf infračervený stropní ohřívač
- 750/1500 W
- příslušenství: 2 stupně teploty
Strato teplovzdušný ventilátor
- 2000 W
- příslušenství: teplovzdušný ventilátor, možno použít jako ohřívač skleníků
Venkovní ohřívače za 3 – 5 000 Kč
Hledáte kousky s trochu vyšším výkonem? Jde vám primárně o nápaditý design a množství doprovodných funkcí? Pak si neváhejte za ohřívač trochu připlatit. A jaké jsou možnosti?
Blum Loras Style stolní ohřívač
- 1500 W
- příslušenství: karbonové infračervené topné těleso
Heizsporn stropní ohřívač
- 1500 W
- příslušenství: LED lampa, dálkový ovladač
Heat Guru Silver ohřívač
- 2000 W
- příslušenství: hliníková konstrukce
Venice Heat terasový ohřívač
- 800/1000/1800 W
- příslušenství: dálkový ovladač
Camden Heat terasový ohřívač
- 2000 W
- příslušenství: IP24
Venkovní ohřívače za 5- 10 000 Kč
Nyní se přesouváme ke kategorii téměř profesionálních produktů tyto ohřívače využijete na opravdu velkých terasách a jsou vhodné i pro sezónní provoz u menších hospůdek a restaurací.
Heat Guru Plus, ohřívač
- 2000 W
- příslušenství: 3 úrovně vytápění, dálkový ovladač
Heatspot terasový ohřívač
- 900/1500/2000 W
- příslušenství: IR
Blumfeldt CosmicBeam Ultra infračervený tepelný ohřívač
- 2200W
- příslušenství: IPX4, dálkové ovládání
Midnight Sun stropní infračervený ohřívač
- 350 W
- příslušenství: dálkový ovladač
Flagranti Crystal View plynový ohřívač
- 8 kW
- příslušenství: ušlechtilá ocel
CosmicBeam Plus XX
- 3000 W
- příslušenství: IP44, dálkový ovladač IR
Megalith ohřívač
- 2700 W
- příslušenství: infračervené karbonové topné prvky, LED světlo
Aspire terasový ohřívač
- 1800W
- příslušenství: IP34, sklopné rameno, infračervený
Venkovní ohřívače nad 10 000 Kč
Hledáte skutečně profesionální vybavení, jež by posloužilo jak vaší zahradě, tak třeba i vašemu podnikání? Ohřívače s cenou nad 10 000 Kč mají pro vás připravenou celou řadu vychytávek. A bez ztráty hvězdičky obstojí i v náročném profesionálním provozu. A jaké typy poptat?
Heat Hunter terasový ohřívač na pelety
- 12,2 kW
- příslušenství: přenosný
Heatwave V2A terasový ohřívač na plyn
- 11 kW
- příslušenství: ušlechtilá ocel, přenosný
Heat Guard Reflex ohřívač
- 1800 W
- příslušenství: IP55, časovač, dálkový ovladač
Goldflame V2A terasový ohřívač
- 2700 W
- příslušenství: infračervené karbonové topné prvky, LED světlo
Goldflame Style terasový ohřívač
- 11,2 kW
- příslušenství: 360° výhled, přenosný
Venkovní ohřívače mohou „fungovat i na pelety“
Jak jste si určitě všimli, přibyl nám v kategorii jeden zajímavý nováček. Vytápění venkovních prostor plynem nebo elektřinou totiž rozhodně není jedinou dostupnou možností. Naopak. Ke slovu mohou přijít i pelety. Ty jsou velmi kvalitní, lisované výhradně ze 100% dřeva. Musíte však chtít ty, při jejich výrobě byl použit výhradně vysoký tlak během lisování a nikoli lepidla, pojiva a podobné lepivé složky.
I když se v tomto případě nevyhnete trochu vyšší ceně, investice stojí rozhodně za to. Výhřevnost dřeva je totiž stejná, jako u kvalitně vylisovaných pelet, takže se rozhodně použití venkovních ohřívačů na pelety nemusíte bát. I absolutní nováček v této oblasti si s nimi bez problémů poradí.
Například kotlové těleso takovýchto ohřívačů je jednoduše sestaveno tak, že doopravdy nemůže v žádném případě a žádného nepříznivého souběhu okolností dojít k souběžnému uzavření všech klapek, což by negativně ovlivnilo hoření pelet uvnitř (kotlové těleso by se tzv. dusilo). Nezáleží na tom, jak klapky nastavíte, ohřívač sám si mezi nimi za pomoci moderních technologií vždy udrží ideální poměr, a to za každých okolností. A vydrží hořet opravdu dlouho. O pohodlí sebe a svých hostů se tak rozhodně nemusíte bát.
Bezpečnostní předpisy pro venkovní ohřívače
Stejně jako u všech typů topení byste měli ponechat mezeru 50 cm nad topným tělesem a 60 cm kolem něj. Horní část topného tělesa (s hořákem nebo topným tělesem) by měla být umístěna 2 metry od země. Opravdu se nesnažte toto pravidlo nijak obcházet, může rozhodnout o bezpečí vás i všech, kdo se v okolí ohřívadla vyskytují. Jeho zabezpečení věnujte zvýšenou pozornost také v případě, že se v jeho okolí vyskytují domácí zvířata nebo děti.
Výrobci nedoporučují používat plynové ohřívače v uzavřených prostorách. Pokud plánujete použití plynového ohřívače uvnitř, musíte dobře větrat místnost, abyste se chránili před výpary (jako u všech vnitřních plynových ohřívačů). A totéž platí i pro ohřívače na dřevěné pelety. V uzavřených prostorách je proto nejvhodnější používat výhradně ohřívače elektrické (pro maximální komfort v úpravě infra – sálavé teplo je totiž pro nás organismus vždy příjemnější, než to, které působí napřímo).
Měli byste vědět: elektrické i plynové ohřívače teras by měly být vybaveny sklopným uzavíracím ventilem pro případ, že by došlo k jejich překlopení.
Stále ještě si nevíte rady? Zjistěte více informací o ohřívačích na elektřinu či plyn na stránkách vašeho oblíbeného prodejce, kde vám pomohou i s výběrem toho správného modelu a s dalšími nezbytnostmi! Vše můžete vyřídit on-line nebo osobně v některé ze vzorkových prodejen rozesetých po celé ČR!