Průvodce nákupem terasových prken

Průvodce nákupem terasových prken

5/5 - (1 vote)

Venkovní prostor okolo vašeho domova je v podstatě rozšířením interiéru. Místo, které si můžete užívat několik měsíců v roce. Dává smysl, že vybudování nebo rekonstrukce vaší terasy tak může zvýšit hodnotu vašeho domova a poskytnout klidné útočiště.

Volbou drtivé většiny majitelů domů jsou stále dřevěné terasy, nicméně terasy ze syntetických prken nabízejí skvělý vzhled s nižší údržbou a mnohdy terasu ze syntetických prken na pohled nerozeznáte od té dřevěné. Jde o kompozity, které kombinují dřevěnou moučku a plastický materiál, přičemž některé dokonce obsahují recyklovaný plast.

Vzhledem k tolika dostupným materiálům je těžké vědět, které jsou pro vás ty vhodné a které obstojí ve zkoušce času. Díky tomuto průvodci nákupem můžete zvážit možnosti, které odpovídají vašemu rozpočtu, a vytvořit tak prostor, který vám bude sloužit jako ideální místo pro relaxaci a údržba o něj bude snadná.

Průvodce nákupem terasových prken

Oprava nebo výměna: Přišel čas na renovaci terasy?

Pokud se na vaší terase objeví praskliny, špinavé skvrny nebo plíseň, je na čase se rozhodnout, zda terasu opravíte nebo vyměníte.

Známky, že je vaše terasa v nepořádku či dokonce není bezpečná, nemusí být hned zřejmé, takže při rozhodování o opravě nebo výměně je zásadní bezpečnostní kontrola. Pokud se povrch vaší terasy odlupuje nebo opotřebovává, doporučujeme najmout profesionála, který bezpečně odstraní starý povrch, prach a nečistoty a následně povrch ošetří. Zde je třeba mít na paměti několik dalších úvah.

Zvažte náklady

Pokud se rozhodnete opravit či vyměnit terasu sami, ušetříte samozřejmě nemalé peníze. Spolu s kotoučovou pilou budete potřebovat vrtačku, nejlépe akumulátorovou. Při stanovení cen materiálů nezapomeňte počítat s náklady na zábradlí, schody a nosnou konstrukci, jakož i na samotná prkna. Pokud si najímáte profesionála, nezapomeňte, že náklady na práci – ať už při stavbě nové terasy nebo při výměně opotřebených prken – mohou snadno překročit náklady na materiál.

Navíc se dobře zamyslete nad tím, zda dobře znáte všechny zákonitosti, které by měla tato přístavba splňovat? Umíte efektivně odvést dešťovou vodu pryč? Poradíte si s roztahováním materiálů vlivem horka? Víte, jak správně ukotvit terasu k domu nebo k podlaze a jaké by tomu všemu mělo vévodit podloží? Pokud v těchto otázkách spíše tápete, budete rozhodně bezpečnější vsadit na pomoc od odborníků.

Doplňte design svého domova

Šířka terasy, její barva a povrchová úprava a design zábradlí jsou důležitými konstrukčními prvky. Samotný styl vašeho domu může perfektně fungovat s designem terasy. Mnoho výrobců syntetických teras nabízí i různé typy zábradlí, které mohou pomoci, aby se terasa stala stylovým doplňkem vašeho domu.

Typy teras

Zatímco dřevěná prkna jsou stále nejoblíbenější, i ostatní materiály získávají u majitelů domů zvýšenou pozornost. Zde je třeba uvést čtyři typy materiálů.

Dřevěná prkna

Trvanlivost různých typů dřeva se liší, přičemž existují dřeviny vhodné speciálně pro exteriérové použití. Ve většině případů jde o tepelně upravenou borovici či modřín, dražší volbu pak představuje cedr, sekvoje a jiné exotické dřeviny.

Od sebe se samozřejmě neliší jenom cenou, ale také svými vlastnostmi. Některé musíte stále dokola upravovat a mořit, jiné se objedou bez jakéhokoliv vašeho zásahu (ovšem změní se jejich vzhled).

Výhody: Autentičnost.

Nevýhody: Dřevo má tendenci měnit barvu a praskat (zejména, pokud není povrchově upraveno). Tvrdá dřeva a exotické dřeviny bývají dražší.

Průvodce nákupem terasových prken

Kompozitní materiály WPC – Wood Plastic Composite

K dispozici jsou také prkna z kompozitních materiálů, dřevoplastu. Mluvíme o tzv. WPC, tedy kombinaci rozemleté dřevní suroviny a plastu. Tento typ prken bývá mnohem odolnější a na údržbu méně náročný než uvedená dřevěná alternativa. Jde o moderní materiál, který splňuje všechny parametry náročnosti. Navíc se díky širokým možnostem povrchové úpravy přizpůsobí vašim představám o dokonalém vzhledu. Hledáte-li způsob, jak sladit zahradu s domem nebo jednoduše nechcete narušovat perfektně sladěný vzhled své fasády špatně zvoleným odstínem dřeva, bude pro vás skvělým řešením právě WPC. Má-li navíc na sobě ochranu proti UV záření, pak získáte garanci, že se jeho vzhled ani po mnoha letech na slunci nezmění. A to je rozhodně velmi užitečná vlastnost.

Výhody: Vzhled připomíná pravé dřevo. Minimální údržba. Netřeba lakovat a jinak ošetřovat povrch. Vysoká odolnost vůči vnějším vlivům (hniloba, povětrnostní i klimatické vlivy). Stálost tvaru.

Nevýhody: Dražší volba. A tady však existují různé možnosti, vyplatí se tedy propátrat trh opravdu důkladně.

 

[su_posts post_type=“product“ taxonomy=“product_cat“ tax_term=“111″]

[su_posts post_type=“product“ taxonomy=“product_cat“ tax_term=“114″ order=“desc“]

Plastová prkna

Výhody: Nejvyšší odolnost proti povětrnostním vlivům. Nízká údržba. Mezi možnosti patří PVC a polyethylen. Hodí se tedy všude tam, kde sází na jednoduchost – tedy na terasy, vybavené jen pouhými slunolamy nebo dokonce přímo bez zastřešení. Ušetřit tak při jejich pořízení můžete hned v několika ohledech.

Nevýhody: Některé materiály mohou vypadat levně, mohou být kluzké.

Hliníková prkna

Výhody: Houževnatost, tuhost a odolnost proti skluzu.

Nevýhody: Vysoká cena.

Než se rozhodnete pro finální výběr prken na terasu

A kterému materiálu dát tedy přednost? Vezměte v úvahu celou řadu věcí.

Jak často se o svou terasu chcete starat? Bude vám vadit náročnější údržba v podobě natírání a broušení, nebo si raději trochu připlatíte za pohodlí? Patří podle vás k relaxaci ve venkovních prostoru autentický vzhled dřeva, nebo vás přítomnost dřevoplastu a jemu podobných nebude nijak rušit? A co mechanické zatížení terasy a jemu podobné? Jak velká je šance, že se na prknech po čase objeví jen obtížně odstranitelné skvrny po grilování nebo dětských hrách? A máte domácí zvířata, jejichž drápky by se mohly na méně odolných površích negativně podepsat?

Ano, tohle všechno je nutné při výběru prken na terasu zvážit. Každý materiál má totiž svá pro a proti. Z některých typů dřevoplastu například téměř nelze odstranit mastné skvrny – třeba právě od zmíněného grilování. Takže zatímco obyčejné dřevo byste snadno zbrousili a znovu namořili a hliník řádně vyčistili a přinejhorším znovu natřeli, u dřevoplastu vám často nezbude nic jiného, než celou část terasy vyměnit. A to nemusí být levná ani snadná záležitost.

Zamyslete se nad tím, na které straně domu vaše terasa stojí

Ne, neptáme se jenom tak. Čím exponovanějším umístnění, tím více se materiály v létě rozpálí. Asi nemusíme připomínat, že chůze po rozpáleném hliníku nemusí být nic příjemného, ovšem ani dřevoplast není v tomto ohledu často žádná výhra. Naopak tradiční dřevo se nikdy nerozpálí tak, abyste se o něj popálili. A to ani při chůzi na boso. Bude sice nepříjemné, ale nebezpečné ne.

Ke slovu přijde samozřejmě i zastínění. Už pouhý obyčejný slunolam dokáže u WPC a dalších syntetických materiálů zabránit jejich nebezpečnému rozpálení. U hliníku zato musíte mít plnohodnotnou stříšku a leckdy i další odstínění. Pokud ho plánujete i tak, nebude v nákupu problém. S takovými pomocníky totiž lze terasu bez potíží používat i během nepříznivého počasí.

Pořizujete-li však tento odpočinkový prostor bez jakéhokoliv zastínění (a v případě potřeby jen roztáhnete slunečníky nebo vytáhnete látkovou markýzu), pak se nad teplotní odolností zvoleného materiálu opravdu pečlivě zamyslete. Můžete tím předejít celé řadě nepříjemných situací.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *